Czy żarówki są energooszczędne?

Żarówki energooszczędne stały się bardzo popularne, zastępując te tradycyjne w Polskich domach. Wizja zmniejszenia zużycia prądu przyczyniła się do zwiększenia ich sprzedaży. Czy jednak rzeczywiście ich zużycie prądu jest mniejsze?

Żarówka energooszczędna – mit

Żarówka energooszczędna to nic innego, jak zwykła świetlówka kompaktowa.

Czym więc ona jest?

Jest to rodzaj lampy fluorescencyjnej, podobnie jak lampy LED. Ich cechą jest to, że wytwarzają więcej światłą przy tym samym poborze energii co żarówki. Zaleta ta przyczyniła się do nadania im sloganu „żarówki energooszczędne”. Podobnie jak żarówki led mają większą żywotność przy ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła, ale drastycznie się ona skraca z wiekiem żarówki. Można też stresować światło o różnej temperaturze barwowej.

Lecz zgodnie z Polską Normą PN-EN 60968: 2002 „Lampy samostatecznikowe do ogólnych celów oświetleniowych. Wymagania bezpieczeństwa”, świetlówki kompaktowe nie są klasyfikowane jako żarówki energooszczędne, ale jako świetlówki z integralnym urządzeniem stabilizacyjnym oraz sterującym zapłonem, umieszczonym na trzonku gwintowym typu Edison E-27.

Przy świetlówkach jakość energii elektrycznej jest niższa z powodu wyższej harmoniczności prądu. Dodatkowo „żarówka energooszczędna” potrzebuje więcej czasu, aby się rozpalić. Negatywnie to wpływa na jej energooszczędność, gdyż za każdym razem, gdy zapali się żarówkę, ta nie będzie świecić od razu pełną jasnością. Z czasem czas potrzebny na rozpalenie jeszcze bardziej się wydłuża.

Wpływ na zdrowie

Nie można powiedzieć, że żarówki energooszczędne są zdrowe dla ludzkiego organizmu. Negatywny wpływ ma efekt stroboskopowy, czyli efekt migotania. Zawierają także opary rtęci (ok 5mg) co może być powodem uszczerbku na zdrowiu w przypadku ich uszkodzenia. Nie można uch tłuc ani wyrzucać na śmietnik. Zawsze należy je utylizować w specjalnych punktach, w przeciwnym razie można narazić kogoś na utratę zdrowie a nawet życia. Warto tez wspomnieć o szkodliwym promieniowaniu UV, które emituje żarówka, chociaż dotyczy to najczęściej tanich modeli. Promieniowanie UV przedostają się przez pęknięcia powłoki wewnętrznej, przez które przedostaje się światło wydzielane przez luminofor.

Żarówki mogą wpłynąć także na odbiór radia, poprzez emitowanie zakłócać przez fale elektromagnetyczne

Czy nie ma już żarówek energooszczędnych?

Są. Ale pod nazwą lamp LED, lub potocznie nazywanymi „żarówkami LED”. Takie żarówki można dostać w sklepie oświetleniowym Kwazar-Lampy. Żarówki wykonane w tej technologii nie zawierają w sobie trującej rtęci. Światło wytwarzane jest przez połączenie dwóch diod. Niebieskiej diody luminescencyjnej i luminoforu, od którego zależna jest barwa.

Żarówka LED wykorzystuje blisko 99% pobranej energii na światło. Przy zwykłej żarówce wolframowej było to niespełna 5%. Można więc śmiało powiedzieć, ze to żarówka LED jest prawdziwą żarówką energooszczędną, która warto zakupić do domu. Nie potrzebuje ona czasu na nagrzanie się. Zaraz po włączeniu od razu świeci pełna jasnością. Dodatkowo żywotność takie żarówki jest przewidziana na 50 tysięcy godzin, co daje nawet 30 lat pracy!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *