wewnętrzna farba elewacyjna

Wybór farby do wykończenia wnętrza

Remont mieszkania zazwyczaj oznacza także konieczność zakupu farb. W sklepach jest tak duży ich wybór, że bez poradnika możemy sobie nie poradzić. Na półkach stoją produkty akrylowe, silikonowe i lateksowe, a wszystkie są emulsjami. Nie ma innego wyjścia, musimy się wszystkiego dowiedzieć, gdyż trzeba je kupić. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Jakie są rodzaje farb?

Obecnie mieszkania maluje się farbami emulsyjnymi. Taka informacja to jednak za mało, gdyż większość produktów stojących na półkach w marketach budowlanych to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb.

Farbami emulsyjnymi można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno. Niektóre z nich mają właściwości, które pozwalają na ukrycie plam po zalaniu. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Jak dobrać farbę do rodzaju pomieszczenia?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kupując farbę, możemy dobrać ją w zależności od tego, jak dużą ma mieć ścieralność. Podstawowa, najczęściej wybierana farba akrylowe z oferty renomowanego producenta tworzy powłoki, które mogą być czyszczone na sucho, a po usunięciu zabrudzenia na pewno nie zostaną plamy.

W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z kredką dziecka czy podeszwą buta sprawdzą się farby lateksowe, które można zmywać na mokro. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Jak wybrać kolory farb?

Zanim udamy się do marketu po farbę, musimy wiedzieć nie tylko, jaki jej rodzaj jest nam potrzebny, ale jaki kolor nas interesuje. Prawdopodobnie mamy już wizję pomieszczenia, ale chcemy wybierać spośród dostępnych w sklepach odcieni. W sklepach znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika.

Warto także kupić próbkę i sprawdzić, jak kolor wygląda na ścianie, którą chcemy malować. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizację kolorystyczną, ale nie powinna ona decydować o wyborze koloru, gdyż ustawienia monitora w komputerze mogą modyfikować odcienie.

Wybór odpowiednich farb do ścian nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *