Lustro

Jak wizualnie powiększyć pomieszczenie

Często gdy nas już stać na własne M, nie jest ono porażająco wielkie. Czasem też nie potrzebujemy większego i dobrze nam tak, jak jest. Jeśli Ci ciasno, szukasz oddechu i ucieczki od ciasnoty, ale nie masz szans na większe lokum, zastosuj kilka „magicznych” sztuczek. Oszukasz oko swoje i gości, zręcznie manipulując przestrzenią w swoim mieszkaniu.

  1. Lustra

To stara i dobrze znana sztuczka i faktycznie stoi na pierwszym miejscu wśród wszystkich rozwiązań, a przy tym dobrze z nimi współgra. Możesz użyć jednego, wielkiego lustra albo kilku mniejszych, nawet pozawieszanych obok siebie. Te zawieszone bliżej okna wpuszczą do domu więcej odbitego światła. Instalując lustra, koniecznie przymierz najpierw i zobacz, co odbijają, gdy patrzysz na nie np. z kanapy czy z zza stołu – to będzie miało naprawdę duże znaczenie.

  1. Przezroczystości i szkło

Optycznie powiększysz pomieszczenie, stosując przezroczyste meble lub takie z dodatkiem szkła. Mogą to być plastikowe, przezroczyste krzesła, stolik kawowy ze szklanym blatem, szafki z witrynami itp. Takie rozwiązanie sprawi, że wzrok sięga dalej niż mebel i przestrzeń zdaje się rozszerzać.

  1. Firanki i zasłony

A raczej ich brak. Zrezygnuj z karniszy, poupinanych firanek, lambrekinów, a nawet rolet przywieszanych na ramie okna od wewnątrz pomieszczenia. Jeśli zasłony w oknach faktycznie są Ci potrzebne, zdecyduj się na takie przywieszane bezpośrednio na ramie okna, jasne, a najlepiej w wersji dzień i noc – takie zasłony mogą być zupełnie zasłonięte, pół na pół lub podniesione całkowicie.

  1. Meble wielofunkcyjne

Każdy wstawiony do pokoju mebel odbiera mu przestrzeń, dlatego po pierwsze nie przesadzaj z ich liczbą, a ponadto zadbaj o to, by były wielofunkcyjne. Np. stolik kawowy może mieć ukryte schowki i szuflady czy pojemnik pod spodem, szafa niech ma dobrze rozmieszczone półki, by zmieściło się w niej jak najwięcej, kanapa może mieć pod spodem skrzynię itd. Poza tym koniecznie wykorzystuj przestrzeń  na górze pokoju, „wyciągając” meble w górę – półki mogą przecież się gać do samego sufitu – to także sztuczka powiększająca optycznie przestrzeń.

  1. Kolory

Przy niewielkich pomieszczeniach warto postawić na jasne kolory ścian – biel, kremowy, bjasny beżowy. Jeśli koniecznie potrzebujesz koloru, bo tak czujesz się najlepiej – niech ten mocny kolor znajdzie się tylko na jednej ścianie – tej najlepiej doświetlonej. Nie przesadzaj też z ilością dodatków i bibelotów. Tu tez pomogą kolory – wybieraj je w jednej gamie kolorystycznej.

  1. Oświetlenie

W małym pokoju śmiało możesz zrezygnować z górnego oświetlenia, a już na pewno z wiszących, ogromnych żyrandoli. Umieść wiele mniejszych lamp w strategicznych miejscach pokoju, w poszczególnych jego strefach. Światło wydobędzie głębię w określonych rejonach stwarzając złudzenie większej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *