Farby dekoral

Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać?

Większość z nas wie, że do malowania potrzebna są farby oraz narzędzia do ich nakładania, czyli wałek i pędzel. Pamiętajmy, że odpowiednie akcesoria malarskie to połowa sukcesu, więc kupmy dobrej jakości pędzle, wałki i taśmy malarskie. A który wałek wybrać, by nanoszenie farby było łatwe i wygodne, a powstała powłoka wyglądała idealnie.

Jakie narzędzia są potrzebne? Co musimy kupić poza farbami?

Zanim pojedziemy do sklepu po potrzebne narzędzia, przyjrzyjmy się ścianie, by wiedzieć, jaka jest jej faktura, powierzchnia i poziom naświetlenia. Rodzaj wałka ma wpływ na to, jak będzie wyglądała pokryta farbami powierzchnia. Jeśli źle go dobierzemy, powłoka będzie miała nieestetyczne wybrzuszenia i zacieki. Wygodne narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni i nie powodują powstawania odcisków. Nie jest to przesada, gdyż źle dobrany i niewygodny pędzel może uciskać, co zamieni malowanie w przysłowiową walkę o przetrwanie. Za mały pędzel sprawi, że malowanie nas wykończy, a zbyt dużym nie pomalujemy detali. Poza wałkiem i pędzlem, potrzebne są także taśmy malarskie, a także kuwety, wiadra i kratki malarskie.

Mamy farby. Jaki wałek malarski wybrać?

Podstawowym kryterium doboru wałka jest jego szerokość, którą wybieramy w zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy malować. Jeśli są to ściany, podłogi, sufity czy płoty z szerokich desek, wybierzmy wałek w rozmiarze od 12 do 25 centymetrów. Wąski wałek (szerokość od 5 do 12 cm) przyda się do malowania ram okien, wnęk drzwiowych i okiennych, a także do wąskich desek, które trudno pokryć farbami. Wąskim wałkiem pomalujemy także narożniki i zakamarki. Ważne jest także poszycie wałka, a wybieramy go w zależności od tego, jakim materiałem pokryta jest ściana.

Wałek z krótkim runem przyda się do malowania ścian wykończonych gładzią gipsową, a dla ścian strukturalnych wybierzmy dłuższe runo. Najbardziej popularne są wałki z włókien syntetycznych, poliakrylowych, dobre do prac z farbami wodorozcieńczalnymi. Na rynku występują także wałki z mikrofazy, floku, weluru czy gąbki. Warto kupić wałek w zestawie z rączką i plastikową kuwetą na farbę oraz dobrej jakości teleskopowym kijem, co pozwoli wygonie pomalować sufit.

Jak malować wałkiem, by nie zmarnować farb?

Posługiwanie się wałkiem dla wielu amatorów może być nieco trudniejsze niż pędzlem, gdyż łatwo jest pozostawić po malowaniu smugi. Zanim chwycimy za wałek, zapytajmy specjalistę, jak nim malować, by nie zmarnować farb, które przecież nie są tanie. Odpowiednio użyty wałek nie tylko pozwoli oszczędzić czas, lecz także zapewni wydajniejsze zużycie preparatu. Podstawową zasadą jest malowanie pionowymi ruchami w taki sposób, aby kolejną porcję farb nakładać, zaczynając od świeżo pomalowanej krawędzi. Najlepiej zaplanować pracę etapowo i odpoczywać dopiero po pokryciu wyznaczonej powierzchni, np. jednej ściany.

Nawet amatorskie malowanie wymaga nabycie odpowiednich narzędzi, które ułatwią prace. Dobrej jakości farby i idealnie dobrany wałek sprawią, że remont będzie udany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *