Sztuka malowania – lepiej samemu czy wynająć fachowców?

Wnętrze domu czy mieszkania wymaga odświeżenia po upływie kilku lat. Malowanie wymuszają też zmieniające się co jakiś czas trendy kolorystyczne. Czy warto powierzyć je fachowcom, a może lepiej spróbować swoich sił i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia? Przed rozpoczęciem warto przede wszystkim rzetelnie ocenić swoje potrzeby i możliwości, a także posiadane doświadczenie.

Czy można samodzielnie malować ściany?

Samodzielnie na pewno można odświeżyć ściany lub zmienić ich kolor. Rozwiązanie to ma oczywiście wiele zalet. Nie trzeba bowiem marnować czasu na szukanie fachowca, który może poza tym okazać się nierzetelny i niedokładny. Dodatkowo satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy jest bezcenna. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt. Konieczna jest także odrobina cierpliwości i samozaparcia, aby efekt końcowy był zadowalający. Na pewno też samodzielne malowanie pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Fachowcy liczą sobie zwykle około 6-8 zł za metr kwadratowy malowanej powierzchni.

Nieco więcej kłopotu może być w sytuacji, gdy konieczne jest nie tylko malowanie, ale i wygładzenie ścian. Również i malowanie dekoracyjne może sprawić dużo problemów malarzom-amatorom. Wiele farb dekoracyjnych jest trudnych do aplikowania. Ponadto samodzielne malowanie często przesuwa się w czasie. Z reguły jest na nie czas tylko w weekendy i wieczorami, po powrocie z pracy. Zawsze można na czas remontu także wziąć urlop, ale mało kto marzy o przeznaczeniu swoich dni wolnych na pracę. Zresztą w przypadku samodzielnego malowania nietrudno o wpadki. Zawsze okazać się może np., że źle obliczono ilość farby potrzebnej do pokrycia danej powierzchni.

Para maluje wspólnie mieszkanie

Czy warto zlecać malowanie fachowcom?

Skorzystanie z usług doświadczonego malarza pokojowego jest na pewno rozwiązaniem znacznie wygodniejszym. Pozwala także na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Z drugiej strony zatrudnienie fachowca zawsze wiąże się z wyższymi kosztami, co dla wielu osób jest argumentem najważniejszym.

Klasyczne malowanie czy odświeżanie ścian można bez problemu wykonać samodzielnie, ale prace bardziej skomplikowane są już wyzwaniem. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się wezwanie na pomoc fachowca, który się na tym zna. Samodzielnie nie warto np. przyklejać dużych fototapet, gdyż kończy się to najczęściej powstaniem dużej ilości nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Trudne jest także malowanie artystyczne, a więc tworzenie na ścianie skomplikowanych wzorów. Ponadto fachowcowi warto zalecić szlifowanie, gipsowanie czy kładzenie gładzi szpachlowej. Samodzielnie bowiem bardzo trudno jest uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Sprawdź podłoże malarskie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzić stan podłoża pod powłoki malarskie. Jeśli jest ono nierówne, pokryte wieloma zaciekami czy odspaja się, to lepiej zdecydować się na pomoc malarza. Specjalistom należy zawsze zlecać malowanie techniką natrysku oraz przy użyciu farb i lakierów rozpuszczalnikowych, gdyż są one szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *