Najczęstsze błędy przy wyborze farby do ściany

Wydawać by się mogło, że w wyborze farby i późniejszym malowaniu ścian nie ma nic trudnego. Jak się jednak okazuje, dość często popełnia się błędy i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. O jakich błędach mowa? Jakie zdarzają się najczęściej i jak ich unikać?

Zły rodzaj farby

Na rynku jest wiele rodzajów farb – akrylowe, lateksowe, winylowe, akrylowo-lateksowe – nietrudno więc tu o pomyłkę. Wahając się nad rodzajem farby do ścian, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakie pomieszczenie chce się nią pomalować.

Farba lateksowa jest bardzo odporna na ścieranie oraz mycie, dlatego sprawdzi się w korytarzu i przedpokoju – a więc tam, gdzie zabrudzenia pojawiają się niemal błyskawicznie. Z kolei farba akrylowa jest mniej odporna, można wykorzystać ją do pomalowania sypialni czy salonu. W kuchni i łazience, a więc miejscach, gdzie panuje dość duża wilgotność, lepiej sprawdzi się natomiast farba dedykowana właśnie tym pomieszczeniom. Najczęściej są to farby ceramiczne lub też akrylowo-lateksowe, pozwalające ścianom „oddychać” i nie dopuszczające do rozwoju pleśni. Farby winylowe również można wykorzystać do pomalowania salonu, pokoju dziennego i sypialni (podobnie jak farby akrylowe nie są odpowiednie do malowania pomieszczeń o dużej wilgotności).

Zbyt duża oszczędność

Remont domu czy mieszkania to często dość duża inwestycja i nic dziwnego, że wiele osób stara się szukać oszczędności – nie należy jednak oszczędzać na farbach. Decydując się na najtańszą farbę można mieć niemal pewność, że za pewien czas ponowne malowanie ścian będzie konieczne. Bardzo tanie farby najczęściej nie mają zbyt dobrej jakości, a co za tym idzie – nie są odporne na ścieranie i szybko blakną. Chcąc zaoszczędzić na farbach może się więc okazać, że ostatecznie wyda się znacznie więcej, niż początkowo było to zaplanowane.

Lepiej zapłacić kilka złotych więcej za farbę wyższej klasy, ponieważ będzie to tak naprawdę jednorazowy wydatek. Ściany pomalowane lepszą farbą będą wyglądały estetycznie przez bardzo długi czas. Farby tańsze lepiej wykorzystać do pomalowania ścian w takich pomieszczeniach, gdzie nie ma dużego ryzyka ich zabrudzenia.

Malowanie ściany pędzlem na niebiesko

Wybór koloru farby przez Internet

Dziś coraz częściej dokonuje się zakupów za pośrednictwem Internetu i nie ma w tym nic dziwnego – dzięki rozwojowi technologii nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ kurier dostarczy wszystko pod same drzwi. W ten sposób można oczywiście robić zakupy spożywcze, jednak jeśli chodzi o farby do ścian, to lepiej tego unikać.

To samo dotyczy również samego wybierania koloru farby – może się on różnić, w zależności od ustawień jasności czy kolorów monitora. Dlatego też decyzja o kolorze farby powinna zapaść w sklepie, gdzie jest możliwość obejrzenia różnych odcieni tego samego koloru w dobrym świetle. Może się okazać, że kolor, który w Internecie wydawał się idealny, w rzeczywistości jest zbyt jaskrawy lub za chłodny i nie będzie pasował do ustalonej koncepcji wystroju wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *