Malarz pokojowy – sposoby rozliczania jego pracy

Malarz to rzemieślnik, który wykonuje swoją pracę, czyli pokrywa różne powierzchnie farbami, tapetami, emulsjami i wszystkim tym, czym ściany, stolarkę i inne rzeczy, można pokryć. Jeśli uda nam się znaleźć dobrego fachowca, jesteśmy szczęśliwi. Po chwili zaczynamy się zastanawiać ile będziemy musieli mu zapłacić. Jak rozlicza się pracę malarza pokojowego?

Czym zajmuje się malarz pokojowy?

Malarz ma bardzo dużo zadań, a tylko perfekcyjne  ich wykonywanie daje mu szansę na zawodowy sukces. Dobry malarz będzie miał wielu klientów i dużo zarobi. Do jego zadań należy pokrywanie farbą różnych powierzchni w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków. Malarz pokojowy musi dobrze przygotować do pracy siebie, sprzęt i powierzchnię, którą przyjdzie mu zmienić. A wszystko to w asyście kurzu, brudu i hałasu. Nic więc dziwnego, że stawka dobrego fachowca nie jest niska.

Ile zarabia malarz pokojowy?

Malarz, który będzie u kogoś zatrudniony, będzie dostawał tzw. stawkę godzinową. W ten sposób opłacają swoich pracowników szefowie firm. Średnia stawka godzinowa dla malarza pokojowego wynosi obecnie około 12 zł netto. Pomocnik malarza zarabia 10 zł. Zważywszy na przewidziane ustawą 40 godzin pracy w tygodniu, miesięcznie może zarobić około 2200 zł. Malarze jednak zazwyczaj pracują dłużej niż 8 godzin dziennie, a dzięki temu ich zarobki wzrastają. Jeśli pracodawca uczciwie zapłaci za wszystkie godziny pracy, malarz pokojowy może zarobić nawet ponad 3000 zł netto miesięcznie.

Ile zapłacimy malarzowi pokojowemu i jak oblicza się odpłatność?

Wielu malarzy, którzy zdobyli doświadczenie i mają wiernych klientów, rezygnuje z pracy etatowej
i zakłada własną firmę. Malarz pokojowy na swoim może zarobić więcej. Zazwyczaj ustala ona tak zwaną stawkę za metr kw., co oznacza, że klient płaci za wykonanie określonych prac na 1 metrze kw. powierzchni. Najczęściej właśnie na tej podstawie fachowiec obliczy przewidywaną kwotę, jaką będziemy musieli mu zapłacić. Stawka zależy od rodzaju wykonywanych prac – więcej zapłacimy, gdy ściany trzeba będzie wyrównywać i gruntować. Zazwyczaj opłata wynosi ona między 6 a 8 zł za 1 metr kw. dwukrotnego malowania pomieszczenia w jednym kolorze do 8–9 zł za łączenie 2–3 kolorów. Gruntowanie to koszt od 1 do 2 złotych za metr. Profesjonaliści nie pobierają dodatkowych opłat za drobne naprawy ścian i sufitów, pomagają w wyborze materiałów i dobrze zabezpieczają mieszkanie czy dom. Dobry malarz pokojowy prowadzący własną firmę może więc zarobić całkiem dużo.

Zarobki malarzy są uzależnione od wielu czynników, ale bez wątpienia ci najlepsi zarabiają dużo więcej niż ci. Jeśli jesteś dobrym czeladnikiem i profesjonalistą, lista klientów będzie bardzo długa,
a zarobki całkiem niezłe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *