lakier do parkietu

Jaki lakier, połysk czy półpołysk do parkietu?

Wybierając lakier do parkietu zwracamy uwagę na jego skład, właściwości i pożądaną twardość. Można wymienić jeden parametr, który decyduje o końcowym efekcie jaki osiągnie lakierowana podłoga. Jest to stopień połysku, decydujący o atmosferze całego pomieszczenia. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni lakier do parkietu, by odpowiednio podkreślił wnętrze.

Jakie znaczenie ma połysk lakieru do parkietu?

Lakier stanowi wykończenie drewnianego parkietu, chroni go przed uszkodzeniami i ułatwia utrzymanie w czystości. Lakier pełni również funkcję estetyczną, a odpowiednio dobrany podkreśli urok każdego drewna. Stopień połysku ma duże znaczenie, ponieważ w połączeniu z czynnikami takimi jak aranżacja wnętrza czy oświetlenie, może stanowić uzupełnienie dekoracji.

Wyróżnia się trzy podstawowe stopnie połysku: mat, półmat (zwany też półpołyskiem) i połysk. Każdy z nich ma swoje słabe i mocne strony, dlatego wybór lakieru jest uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Jaki wybrać lakier, połysk czy półpołysk do parkietu?

Lakier do parkietu o wysokim stopniu połysku to najbardziej efektownie wyglądający wariant, ale jest jednocześnie najtrudniejszy w nałożeniu. Jego właściwa aplikacja wymaga fachowej ręki i dużego doświadczenia, ponieważ rozprowadzane warstwy muszą być równe. Wszelkie niedoskonałości widać jak na dłoni. Kolejnym negatywnym aspektem jest też widoczne wycieranie się i matowienie lakieru w miejscach najczęściej używanych, co wygląda nieestetycznie. Wszelki brud, odciski i rysy będą bardzo rzucać się w oczy.

Te negatywne strony rekompensuje wyjątkowy efekt dekoracyjny. Lakier o wysokim stopniu połysku uwydatnia walory drewna, podkreśla słoje i sprawia że podłoga wygląda elegancko. Będzie doskonale pasować do pomieszczeń o nowoczesnej aranżacji. Lustrzane odbicie światła optycznie powiększy wnętrze i rozświetli te, do których dociera mniej światła.

Półpołysk, zwany też półmatem to najpopularniejszy wariant lakieru stosowany do ochrony parkietu. Jego urok tkwi w subtelnym efekcie rozświetlania, nie tak wyraźnym jak w przypadku lakierów o wysokim stopniu połysku. Ten typ lakieru jest uniwersalny i pasuje do każdego pomieszczenia.

Lakier do parkietu z półpołyskiem posiada dodatki matujące, które pozwalają na zatuszowanie niedoskonałości podłogi, takich jak plamy lub drobne szczeliny.

Mat to najbezpieczniejsza alternatywa, ponieważ jego połysk jest prawie niewidoczny. Ze względu niemalże całkowity brak odbicia światła, lakier ten najbardziej eksponuje wygląd drewnianej podłogi. Dla niektórych cecha ta sprawia, że matowy lakier do parkietu jest nawet bardziej elegancki od lakieru o wysokim połysku. Oczywiście jest to wyłącznie kwestia gustu.

Co należy wiedzieć wybierając lakier do parkietu?

Wybór lakieru do parkietu nie musi być trudny. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak aranżację wnętrza, efekt który chcemy uzyskać i to, jak często używana będzie dana powierzchnia.

Lakier o wysokim połysku rozświetli pomieszczenie i doda mu splendoru, ale zarezerwowany jest dla aranżacji utrzymywanych w nowoczesnym stylu. Uwydatnia też ślady użytkowania dlatego nie polecany jest do powierzchni często użytkowanych. Uniwersalnym wyborem jest półpołysk, który pasuje do każdej stylizacji wnętrza i łączy cechy naturalnego wyglądu drewna z trwałością lakieru. Natomiast lakier matowy nada pomieszczeniu ciepłego i przytulnego charakteru, jednocześnie mocno zabezpieczając podłogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *