Kolory uspokajające i agresywne – kolory farb

W procesie aranżacji wnętrza nie sposób pominąć aspektu, jakim jest odpowiedni dobór kolorystyki. W codziennym życiu otacza nas niezliczona ilość barw, które wywołują określony wpływ na nasze emocje. Decydując się na konkretną kolorystykę wnętrz należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: rozmiar, proporcje, rodzaj, ilość, a także kąt padania światła.

Jak oddziaływają na nas barwy?

W procesie postrzegania barw istotną funkcję pełnią czynniki indywidualne takie jak: percepcja oraz wrażliwość na barwy. Szacuje się, że w oparciu o słynną paletę RGB (red-green-blue) człowiek jest w stanie rozróżnić ponad 10 milionów różnych kolorów. Każdy z nich wywiera wpływ na nasze samopoczucie oraz determinuje określony sposób zachowań. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia podział na kolory agresywne oraz uspokajające. Do pierwszej grupy zaliczamy jeden z najmocniejszych kolorów, czyli czerwony. Wywołuje on nadmierne pobudzenie, dlatego zaleca się stosowanie go wyłącznie, jako pojedynczego akcentu. W skład palety spokojnych kolorów wchodzą odcienie zieleni oraz niebieskości. Kolor zielony symbolizuje harmonię i przywołuje pozytywne skojarzenia z naturą. Z kolei niebieski ma właściwości odprężające.

 

Jakie kolory farb wybrać do mieszkania?

Oprócz naszych preferencji, przy urządzaniu wnętrz warto kierować się wiedzą na temat psychologii kolorów. Tak na przykład nadmiar koloru żółtego może wywołać nadmierne zmęczenie, natomiast barw agresywnych nie należy stosować w sypialni. Kolory farb powinny być dostosowane do rodzaju wnętrza. Do pokoju dziennego oraz łazienki zaleca się wykorzystanie odcieni zielonego oraz niebieskiego. Stymulują one odpowiednio układ nerwowy, dzięki czemu skutecznie wspomagają proces relaksacji. Udowodniono naukowo, że kolory uspokajające znacznie obniżają ciśnienie krwi. Kolory farb takie jak fiolet czy złoto to odcienie będące od wieków symbolem luksusu i przepychu. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach reprezentacyjnych oraz domowych pracowni czy gabinetów. Warto również wziąć pod uwagę neutralne kolory farb takie jak szarość i biel. Pomagają one kształtować odpowiednie proporcje we wnętrzach oraz łagodzą intensywność kolorów takich jak pomarańcz czy czerwień. Dzięki temu ich działanie zostaje skutecznie złagodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *