korytarz

Jakie kolory ścian sprawdzą się w korytarzu?

W specjalistycznych sklepach i w marketach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów farb, a do wnętrz wybierane są farby emulsyjne. W ofercie każdego producenta jest feeria kolorów, więc bez wątpienia każdy znajdzie coś, co go zachwyci. Wybierając barwę farby, kierujemy się także przeznaczeniem pomieszczenia. Jakie kolory farb pasują do przedpokoju, który wita gości?

Jakie kolory farb są odpowiednie do przedpokoju?

Przedpokoje należą do pomieszczeń ciemnych, do których światło słoneczne nie ma bezpośredniego dostępu. Często są również niewielkie, a brak światła słonecznego potęguje wrażenie ciasnoty. W związku z tym, z rozwagą musimy wybierać kolory farb, którymi pomalujemy przedpokój. Odpowiednio dobrane barwy mogą z małego wnętrza uczynić cudo, zmodyfikować jego kształt i wymiary. Jeśli przedpokój jest ciemny i wąski, jasne kolory farb będą świetną alternatywą dla ciemnych korytarzy, rozświetlą, ale również optycznie rozszerzą wąski korytarz. Mogą to być barwy ciepłe: żółty, pomarańczowy, waniliowy. Jeśli nie przepadamy za ciepłymi odcieniami kolorów ścian, wybierzmy chłodne kolory: beże, odcienie szarości, jasnej zieleni i błękitu czy też biel. Jeśli przedpokój jest mały i prostokątny, na ścianach można zastosować optycznie powiększające kolory farb, czyli tonacje żółte, jasne pomarańcze, jasne błękity, biele i beże, a z zieleni jasny seledyn. Lekkości wnętrzu dodadzą także drzwi i sufit pomalowane na biało.

Czy do przedpokoju pasują intensywne kolory farb?

Intensywne kolory ścian w przedpokoju są dobrym wyborem, jeśli korytarz ma kwadratowy kształt. Chcąc go optycznie wydłużyć, należy ściany prostopadłe do wejścia pokryć fioletem, zielenią czy beżem, a ścianę przeciwległą zgaszonym odcieniem. Przedpokój wysoki i wąski warto optycznie obniżyć, co można osiągnąć, malując sufit o ton lub kilka ciemniejszym kolorem farb niż ściany. Można również na biało pomalować fronty drzwi, sprawdzi się także jasna podłoga.

Jakie kolory farb wybrać do dużego korytarza?

W dużym przedpokoju ciekawie wyglądają ściany pomalowane na przemian dwoma odcieniami koloru farb, co jest dobrym sposobem na powiększenie i rozjaśnienie fragmentów przedpokoju. W mieszkaniach częstym problemem jest niski sufit, taki korytarz może sprawiać przytłaczające wrażenie już na samym wejściu. Aby nie wydawał się zbyt ciężki, powinien być biały, z kilkucentymetrowym pasem wzdłuż ścian. Pamiętajmy, że kolor ścian w przedpokoju powinien być spójny z kolorem pozostałych wnętrz. Ta zasada obowiązuje zwłaszcza w sytuacji, gdy przedpokój nie jest zupełnie odrębnym pomieszczeniem, lecz został całkowicie lub częściowo otwarty na salon.

Tradycyjne kolory farb zawsze wyglądają elegancko, a wnętrze urozmaicą obrazy, oprawa lustra czy ozdoby ścienne. Modna jest kolorystyka wnętrza utrzymana w czarni i bieli. Tak urządzony przedpokój wygląda bardzo klasycznie.

Przedpokój to pomieszczenie, które wita nas i naszych gości. Zadbajmy o to, by wybrane kolory farb uczyniły go ładnym i zachęcającym do wejścia do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *