sztucce do ryb

Jak wyglądają sztućce do ryb?

Sztućce do ryb wyróżniają się na tle innych elementów zastawy stołowej. Warto wiedzieć jak wyglądają, do czego służą oraz w sposób należy się nimi prawidłowo posługiwać.

Wśród wielu Polaków pokutuje błędne przekonanie, że ryby przygotowywane w całości (gotowane lub smażone) należy jeść posługując się dwoma widelcami. Jest to oczywiście możliwe, jednak zasady savoir-vivre zachęcają do używania specjalnych sztućców. Jak w takim razie wyglądają sztućce do ryb? Jak należy się nimi posługiwać, żeby uniknąć zakłopotania?

Sztućce do ryb – specyficzny wygląd

Sztućce do ryb odbiegają swoim wyglądem od tradycyjnych elementów zastawy stołowej, co sprawia, że bardzo łatwo jest je rozpoznać spośród innych sztućców. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że z pewnością unikniemy zakłopotania podczas rodzinnego przyjęcia czy imprezy firmowej. Widelec posiada 3 lub 4 ostre ząbki, które mogą być skierowane do wewnątrz. Zazwyczaj jest również szerszy od widelców służących do jedzenia mięsa – jego zadaniem jest przecież wygodne dotarcie do wszystkich elementów ryby.

Nóż do ryby także zaskakuje swoim wyglądem – warto wspomnieć na wstępie, że nie służy on jednak do krojenia, a jedynie oddzielania kręgosłupa, ości i skóry od mięsa ryby. Dlatego też jest tępy, a ostra jest jedynie jego końcówka. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji, nóż do ryb świetnie służy do podtrzymywania spożywanych potraw np. smażonych w całości lub w postaci dzwonków. Jest dość szeroki, co znacznie ułatwia oddzielanie poszczególnych partii rybi docieranie do mięsa.

Jakie potrawy jemy wykorzystując sztućce do ryb?

Należy też wspomnieć o tym, że nie wszystkie potrawy rybne będziemy spożywali wykorzystując do tego sztućce do ryb. W przypadku gotowych filetów, które nie posiadają już ości, ani innych elementów wymagających oddzielenia, możemy spokojnie posługiwać się tradycyjnym widelcem – i nie będzie to poczytane za faux-pas. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać zwykłego noża do krojenia – możemy sobie nim jedynie pomagać przy nakładaniu ryby na widelec – zaś poszczególne części fileta oddzielamy widelcem. Sztućce do ryb nie przydadzą nam się również w przypadku śledzi marynowanych lub wędzonego łososia. Wówczas przydatnym elementem stołowej zastawy będzie tradycyjny widelec przeznaczony np. do spożywania mięsa.

1 thought on “Jak wyglądają sztućce do ryb?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *