Jak dopasować rodzaj farby do nawierzchni?

W sklepach popularnie zwanych marketami budowlanymi znajdziemy farby różnego rodzaju. Zanim zdecydujemy się na zakup jednej z nich, musimy określić, co chcemy malować, a następnie sprawdzić właściwości farby. Jeśli chcemy osiągnąć wymarzony efekt, musimy dopasować rodzaj farby do nawierzchni, którą chcemy nią pokrywać.

Jak właściwie dobrać rodzaj farby malarskiej?

Kiedy odwiedzamy sklep z farbami i zbliżamy się do półek, na których stoją opakowania z produktem, który musimy nabyć, możemy odczuwać lekki niepokój. Oferta jest tak szeroko, że nie da się nic wybrać na przysłowiowe oko. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co chcemy malować i jaki efekt końcowy nam się marzy. Prawie wszystkie farby można nakładać na powierzchnie, które wcześniej nie były malowane, czyli na płyty gipsowo-kartonowe, szpachle, tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, beton, cegłę, a także wcześniej malowane farbami rozpuszczalnymi w wodzie oraz nierozpuszczalnymi w wodzie. Jeśli chcemy pomalować metal (stal, żeliwo) musimy kupić farbę, która przeznaczona jest do tych powierzchni i jest to wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.

A jeśli źle dobierzemy farby do podłoża?

Jeśli zastosujemy farbę na podłoże inne niż te, do których użycie produktu jest rekomendowane przez jego producenta, musimy liczyć się z tym, że farba źle pokryje powierzchnię i nie będzie dobrze wyglądać. Dla przykładu, jeśli ramę okna pomalujemy zwykłą farbą emulsyjną, pewnie zacznie pękać pod wpływem działania deszczu i światła słonecznego. Trwałość i jakość farbowanej powierzchni zależy więc od poprawności doboru materiału oraz odpowiedniego przygotowania powierzchni ściany, czyli gruntowania, a także właściwego nakładania kolejnych warstw powłok malarskich.

Czy można kłaść farbę na farbę?

Kiedyś mówiło się, że nowej farby nie można kłaść na starą, gorszej jakości farbę, gdyż się po prostu nie zwiąże właściwie i zapewne będzie odpryskiwać. Obecnie jednak ta zasada nie ma już zastosowania, gdyż dostępne obecnie produkty mają zupełnie inną jakość. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by dobrze wybrać farbę dedykowaną do danej powierzchni. Jeśli mamy wątpliwości, kupmy niewielki próbnik farby i sprawdźmy, jak się zachowa, gdy pomalujemy nią wybraną powierzchnię. Jeśli dwa razy pomalujemy niewielki kawałek ściany i wszystko ładnie wygląda, a powstała powłoka jest gładka, oznacza to, że farba jest dobrze dobrana i bez obaw możemy kupić pełnowymiarowe opakowanie. Niektórzy producenci nie oferują próbników. W takiej sytuacji musimy dobrze rozszyfrować opis zawarty na opakowaniu farby. Zawsze warto zapytać pracownika sklepu. Wykwalifikowany sprzedawca na pewno nam pomoże.

Jeśli nie skończyliśmy szkoły kształcącej w zawodzie malarza, na pewno nie znamy rodzajów farb i sami nie wybierzemy właściwego produktu. Pytajmy więc fachowców, gdyż odpowiednio dobrana farba ozdobi wnętrze, a my będziemy zachwyceni efektem remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *