stolarstwo

Domowy warsztat stolarski

Majsterkowanie to oraz popularniejsze hobby. Wielu ludzi chwyta za wałek czy pędzel i dokonuje napraw czy renowacji. Ponadto, domownicy często lubią majsterkować w drewnie. Jeśli chcemy sami zbudować ławę czy stół z drewna, warto im zorganizować warsztat stolarski. Kupmy stabilny stół, szafkę na narzędzia i duże imadło. Poza tym musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi stolarskich. Czy potrzebne są narzędzia pneumatyczne?

Podstawowe wyposażenie warsztatu. Kupować narzędzia pneumatyczne?

Urządzając warsztat stolarski, w jego centralnym punkcie powinien umieśćmy przestronny blat roboczy. Dobrym pomysłem jest zakup profesjonalnego stołu stolarskiego, który od razu wyposażony jest w odpowiednio duże imadło, które ułatwia pracę. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia domowego warsztatu stolarskiego powinna być szafka narzędziowa. Najlepiej, gdy będzie to szafka metalowa, która jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwo utrzymać ją w czystości. Ważne, by w szafce znalazło się miejsce na mniejsze akcesoria stolarskie, na przykład wiertła i frezy do drewna. Zanim kupimy narzędzia pneumatyczne, kupmy podstawowe narzędzia, czyli pilarki i piły, pozwalające na precyzyjne cięcie drewna o różnych parametrach technicznych. W przypadku warsztatu domowego warto skusić się na zakup pilarki stołowej i zestawu kilku pił (tarcze metalowe do cięcia drewna) o różnym kształcie i ilości zębów. Poza pilarką i zestawem pił potrzebujemy również wiertarki i specjalnych wierteł do nawiercania otworów.

Narzędzia pneumatyczne w warsztacie stolarskim i ślusarskim

Stosowanie narzędzi pneumatycznych wymaga instalacji sprężonego powietrza, ale jest to opłacalny wydatek, gdyż eksploatacja jest znacznie tańsza. Ponadto, takie narzędzia są lżejsze, a w związku z tym również bardziej poręczne niż tego samego typu narzędzia elektryczne. W warsztatach stolarskich znajdziemy wydajne kompresory, które umożliwiają wykorzystanie narzędzi pneumatycznych takich jak różnego typu wiertarki i wkrętaki, z których często korzysta się podczas wytwarzania mebli i stolarki okiennej. Spotkamy tu też pneumatyczne zszywacze oraz gwoździarki, służące łączeniu rozmaitych elementów, których potrzebujemy, jeśli chcemy naprawiać meble. Osobną grupą narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są szlifierki. Szczególnie popularne są szlifierki przeznaczone do prac wykończeniowych, zwane polerkami i używane do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem. Podczas lakierowania korzysta się z pneumatycznego pistoletu natryskowego.

Narzędzia pneumatyczne są nieco droższe od elektronarzędzi, ale ich eksploatacja jest dużo tańsza i pozwala na znaczne oszczędności. Jeśli więc planujemy poważne prace stolarskie, warsztat warto wyposażyć również w takie narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *