bejca

Bejca czy lakierobejca?

Produktów barwiących drewno jest bardzo wiele, lecz najczęściej stosuje się bejcę lub lakierobejcę. Jaka jest między nimi różnica? I czy bejca może nadal stanowić alternatywę dla preparatu łączącego w sobie pigmenty z lakierem? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, poszukaj ich w poniższym artykule.

Kto korzysta z bejcy?

Bejcowanie ma bogatą tradycję w zawodach związanych z renowacją mebli. Barwienie różnych gatunków drewna oraz ujednolicanie kolorystyki w obrębie tej samej powierzchni nadal wchodzi w zakres obowiązków fachowców, lecz coraz częściej staje się także polem do popisu dla pasjonatów pięknych wnętrz. To właśnie oni wybierają bejcę, która stwarza szersze możliwości w zakresie stopniowania natężenia barw, które jest niezbędne, by odpowiednio dopasować kolor do specyfiki danego mebla. Wybierana do renowacji mebli bejca ma też dodatkową zaletę – nie tworzy warstwy ochronnej na powierzchni drewna, dzięki czemu pozwala odświeżyć antyki, nie umniejszając przy tym ich naturalnego piękna. Występuje ona w dwóch postaciach – w proszku oraz w formie gotowej do nałożenia na wybraną powierzchnię. Laicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z odnawianiem mebli, wybierają zwykle wiaderko ze zmieszaną już bejcą, lecz prawdziwi koneserzy drewnianych dzieł sztuki sięgają po proszek, który mogą dowolnie mieszać z wodą lub spirytusem – w zależności od tego, jaki efekt chcą uzyskać.

Bejca przyda się nie tylko wtedy, gdy staniesz przed koniecznością nadania nowego koloru wyblakłej komodzie – możesz nią barwić również drzwi wewnętrzne lub schody. Pamiętaj jednak o tym, by odpowiednio dostosować jej rodzaj do specyfiki danego przedmiotu. Do dyspozycji masz nie tylko najbardziej popularne bejce wodne oraz spirytusowe, ale również rozpuszczalnikowe, olejowe i inne. Z pewnością znajdziesz wśród nich preparat odpowiedni do Twoich potrzeb.

Kiedy wybrać lakierobejcę?

Lakierobejca łączy w sobie właściwości ochronne lakieru oraz dekoracyjne atuty bejcy. Można ją stosować zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie oraz miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Od bejcy różni się wytwarzaniem lśniącej powłoki na powierzchni drewna, której celem jest jego zabezpieczenie przed wodą, różnicami temperatur oraz szkodliwym działaniem mikroorganizmów. Lakierobejce są dostępne w formie gotowego płynu, który wystarczy wymieszać i nanieść bezpośrednio na drewno. To duże ułatwienie, lecz zarazem ograniczenie, ponieważ uniemożliwia samodzielne uzyskiwanie odpowiedniego natężenia koloru.

Kiedy warto wybrać lakierobejcę? Wtedy, gdy zależy Ci nie tylko na uzyskaniu pięknego koloru drewna, ale również zapewnieniu mu ochrony. Lakierobejcą możesz malować między innymi meble ogrodowe, płoty oraz okiennice, a także drzwi wewnątrz domu.

Pomimo tego, że zastosowanie i właściwości lakierobejcy są szersze, bejca nadal wypełnia lukę w obszarze produktów przeznaczonych do barwienia drewna. Pozwala bowiem uzyskać bardziej naturalny efekt i stwarza więcej możliwości do uwalniania kreatywnego potencjału przez pasjonatów renowacji mebli oraz innych pięknych przedmiotów wykonanych z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *