farba z brokatem

Zastosowanie farby z brokatem

Połyskujące farby z brokatem to modny trend w wykańczaniu wnętrz. Nie tylko optyczne powiększa niewielkie pomieszczenia, ale doda je też elegancji i szyku. Farbę stosować można na wiele różnych sposobów, a my podpowiadamy jak zrobić to właściwie.

Jak dobrać kolor farby z brokatem?

Farba dekoracyjna z brokatem to gotowy produkt, który można kupić w sklepie. Można znaleźć ją w różnych kolorach, nawet całkowicie przezroczystym. Brokat najczęściej występuje w kolorze srebrnym. Pasuje do jasnych i chłodnych kolorów, np. niebieskiego i szarego. Połączenie tych barw z brokatową farbą ożywi je i nada efekt glamour. Ciepłe barwy najlepiej podkreśli brokat złoty lub miedziany.

Alternatywnym rozwiązaniem jest też dodanie sypkiego brokatu do lakieru nakładanego w celu wykończenia uprzednio pomalowanej ściany. Ten efekt nie jest jednak tak spektakularny jak zastosowanie specjalnej farby.

Jak właściwie użyć farby z połyskiem?

Farba zawiera połyskujące drobinki odbijające światło: brokat. Powierzchnia ozdobiona brokatem migocze, a w zależności od kąta padania promieni i rodzaju oświetlenia, efekt znacznie się różni. Można uzyskać subtelny połysk lub wyraźny kontrast. Rozproszenie światła daje efekt przestrzeni, optycznie powiększając pomieszczenie.

Do nakładania farby z połyskiem najlepiej użyć pędzla. Jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne niż wałek, ale gwarantujące lepsze rezultaty. Precyzyjne nakładanie farby pędzlem pozwala na umieszczenie brokatu w zagłębieniach na ścianie, rozświetlając ją. Bardziej spektakularny efekt można uzyskać ozdabiając ścianę pomalowaną farbą strukturalną z wyraźną teksturą. Załamania światła będą wtedy jeszcze wyraźniejsze.

Kolorowe farby brokatowe stosuje się do malowania ścian „od zera”, natomiast transparentne do wykańczania powierzchni już zamalowanych. W przypadku ozdabiania już wcześniej pomalowanej ściany, warto zwrócić uwagę na to, czy obie farby pochodzą od tego samego producenta. Dzięki temu mamy pewność oczekiwanego efektu i uniknięcia błędów w wykonaniu.

Gdzie sprawdzi się farba z brokatem?

Brokatowa farba zwykle nie jest stosowana do pokrycia wszystkich ścian, ponieważ jest to jedynie farba dekoracyjna. Używa się jej do ożywiania wnętrza i nadania mu niebanalnego charakteru, poprzez zaakcentowanie jednej lub dwóch ścian, albo ich fragmentów. Stosowanie ozdobnej farby porównać można do zakładania biżuterii będącej wykończeniem kreacji.

Najefektywniej farba zaprezentuje się w łazience, której doda szyku i pozbawi monotonii. Swoje zastosowanie farba z brokatem znajdzie również w kuchni, np. nad blatem lub stołem. Opalizujący efekt na ścianie nad łóżkiem lub sofą, nada wnętrzu elegancji i szyku.

Farby można użyć również do malowania dekoracji, własnoręcznie lub przy użyciu szablonów. Użycie transparentnej farby pozwoli na uzyskanie delikatnego i subtelnego efektu.

Dlaczego warto wybrać brokatowe farby?

Błyszczące ściany to nie tylko modny trend, ale i sprytny sposób na uczynienie wnętrza bardziej przestronnym, a jednocześnie eleganckim. Taki zabieg jest tani i można wykonać go własnoręcznie bez potrzeby zatrudniania fachowca. Duża liczba kolorów pozwala na dobranie właściwej farby do naszych potrzeb i gwarantuje zadowolenie z efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *