farby akrylowe

Zaletety farby akrylowej

Podejmując decyzje o malowaniu ścian w pomieszczeniach najczęściej zastanawiamy sie nad kolorem. Warto jednak, pomyśleć jaki rodzaj farby będzie najkorzystniejszy dla danego pomieszczenia. W tym celu należy dowiedzieć sie więcej o tym co oferują nam producenci. Z obserwacji wynika, że największą popularnością cieszą się farby akrylowe.

Jaka to farba?

Spoiwem emulsyjnych farb akrylowych są żywice poliakrylowe. Są to farby wodorozcieńczalne, nie wydzielają przykrego zapachu i są przyjazne dla środowiska. Farby akrylowe schną bardzo szybko tworząc powłokę odporną na warunki atmosferyczne i promieniowanie słoneczne. Połysk powstający na ścianie utrzymuje się bardzo długo, a kolory nie zmieniają się. Emulsje te można stosować na wszystkich rodzajach podłoża (płytach i tynkach). Bardzo łatwo się rozprowadza i są wydajne. Najważniejszym atutem akryli jest dość duża odporność na ścieranie i zabrudzenia. Pochodnymi zwykłej farby akrylowej są farby lateksowe, które powstają po dodaniu do nich większej liczby żywic. Dzięki temu tworzą powłokę jeszcze bardziej odporną na ścieranie i zabrudzenia. Emulsje akrylowe są całkowicie paroprzepuszczalne, co powoduje, że ściany oddychają.

Gdzie malować?

Farba akrylowa możemy pomalować ściany i sufity w domach i mieszkaniach. Oddzielne odmiany farb akrylowych służą do malowania tynków zewnętrznych, inne zaś są przeznaczone do malowania drewna. W zależności od zawartości żywic, pigmentów oraz dodatkowych składników, emulsje akrylowe znajdują szerokie zastosowania. W zasadzie, ograniczeniem dla akrylu są jedynie podłoża pokryte farbą olejną. W przypadku malowania ścian emulsja akrylowa świetnie sprawdza się w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych. Nie poleca sie jej stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W łazience i kuchni lepiej sprawdza sie farby lateksowe.

Największa zaletą farby akrylowej są jej właściwości kryjące. Akryl dobrze radzi sobie z wszystkimi odbarwieniami, utworzona powłoka jest jednolita. Ponieważ jest rozcieńczalna w wodzie, prace malarskie z ta farbą stają się łatwiejsze. Dobrej jakości farba akrylowa nie blaknie, ani nie żółknie nawet w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Pozostaje niezmienna na wiele lat. Ponadto producenci oferują nam farby akrylowe w nieograniczonej palecie barw, co pozwoli zaspokoić nawet najwybredniejsze gusta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *