Co wyróżnia farby silikonowe?

 

Farby silikonowe nadają się zarówno do malowania fasad budynków, jak i ich wnętrz. Ze względu na swoje właściwości należą do wytrzymałych i uniwersalnych farb. Co wyróżnia je na tle innych rodzajów farb? Dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Właściwości farb silikonowych

Farby silikonowe swoje właściwości zawdzięczają emulsji silikonowej, która jest w nich spoiwem. Dzięki niej powłoka tego rodzaju farb jest hydrofobowa co oznacza, że nie przepuszcza wody. Taka właściwość jest szczególnie istotna w przypadku elewacji lub pomieszczeń, w których ściany mogą mieć kontakt z wodą i parą wodną (kuchnia, łazienka). Hydrofobowość farb silikonowych sprawia również, że dłużej utrzymują kolor. Ten rodzaj farb lubiany jest również dzięki kolejnej pożądanej właściwości – zdolności do adhezji. Sprawia ona, że pył i zabrudzenia nie przyczepiają się tak łatwo do ściany, a dzięki wodzie, np. deszczowej w przypadku elewacji, są zmywane. Farby silikonowe są łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w korytarzach, czy pokojach dziecięcych, czyli pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia. Ich minusem jest to, że odporność na szorowanie jest mniejsza, niż w przypadku farb akrylowych. Są one również odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak promienie słoneczne, spaliny lub kwaśne deszcze. Farby silikonowe mogą mieć intensywne kolory.

Paint roller

Nakładanie farb silikonowych

Farby silikonowe najlepiej nakładać na dobrze przygotowane i oczyszczone powierzchnie. Są one dość uniwersalne pod względem podłoża – można nakładać je na beton, gips, tynki cementowe i cementowo – wapienne. W przypadku świeżych tynków cementowych oraz cementowo – wapiennych, warto odczekać przed nałożeniem farby nawet cztery tygodnie. Jeśli chodzi o beton czas ten powinien być jeszcze dłuższy i wynosić nawet trzy miesiące. Zanim nałożymy farbę silikonową warto zastosować grunt silikonowy. Farby silikonowe po wymieszaniu możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub stosując natrysk hydrodynamiczny. Należy pamiętać o tym, aby powierzchnia ściany nie była nagrzana, a temperatura powinna oscylować w granicach 10 – 25 stopni. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać około 4 godzin.

A może farby silikonowo – akrylowe

Ten rodzaj farb łączy właściwości farb silikonowych i akrylowych. Mają one mniejszą chłonność niż farby akrylowe, dzięki hydrofobowym właściwościom emulsji silikonowej. Charakteryzują się wysoką paro przepuszczalnością i trwałością. Połączenie właściwości farb akrylowych i silikonowych sprawia, że ten rodzaj farb tworzy powłokę odporną na zanieczyszczenia.

Wybór odpowiedniej farby nie należy do najłatwiejszych – w końcu nie ma rzeczy idealnych. Jednak farbom silikonowym do ideału nie brakuje dużo. Jeśli wahasz się między farbami akrylowymi a silikonowymi możesz zastanowić się nad kupnem farb silikonowo – akrylowych, które łączą zalety tych dwóch rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *