Jak wyglądają ściany dekoracyjne?

 

 

Urządzanie domu czy mieszkania to kwestia niezwykle istotna – skutki podjętych przez nas decyzji będą nam przecież towarzyszyły przynajmniej przez pewien czas. Warto więc gruntownie przemyśleć, jaki wystrój wnętrz najbardziej odpowiada naszym gustom i pragnieniom. Interesującym trendem ostatnich lat okazują się na przykład ściany dekoracyjne, na które decyduje się coraz więcej Polaków.

Czym są ściany dekoracyjne?

 

Wygląd ścian posiada bardzo istotny wpływ na ogólny charakter pomieszczenia. Ściany dekoracyjne otworzą przed nami możliwość wykazania się kreatywnością i innowacyjnością. Na rynku dostępna jest obecnie cała gama produktów, które sprawią, że dekorowanie ścian stanie się czynnością nie tylko intrygującą, ale także – w wielu przypadkach – dość łatwą w realizacji.

 

Tradycyjne farby i płytki ceramiczne zastępują obecnie materiały coraz bardziej wymyślne: panele z trójwymiarowymi wzorami, ścienne okładziny ze skóry, materiały drewnopochodne, kamień dekoracyjny, a nawet farba tablicowa – ta sama, którą pokrywa się tablice szkolne (jeśli zdecydujemy się pomalować nią ściany czy meble, będziemy mogli pisać po niej kredą). Dzięki wszystkim tym technikom tworzenie ścian dekoracyjnych zapewnia wnętrzom wygląd niebanalny i prestiżowy, a także – jeśli taka jest intencja właściciela – kojący i niezwykle przytulny.

 Interior of a modern living room in color

Oszczędność czasu i pieniędzy

 

Jeśli zależy nam na zamknięciu wystroju wnętrza w określonych ramach czasowych i finansowych, warto rozważyć opcję pomalowania ścian dekoracyjnych farbami i tynkami strukturalnymi. Nadadzą one ścianie fakturę równie efektowną jak materiały drewniane, ceramiczne czy kamienne, a będą jednocześnie łatwiejsze w użyciu oraz mniej problematyczne w momencie ich wymiany.  Ze względu na swoją trwałość posiadają też zdecydowaną przewagę nad farbami tradycyjnymi – warto je więc stosować nie tylko z powodów dekoracyjnych, ale także praktycznych.

 

Farby strukturalne i tynki dekoracyjne służą do tworzenia strukturalnych powierzchni. Potrafią imitować rozmaite materiały, między innymi te, o których była mowa wcześniej. Bardzo często wykorzystuje się je np. do imitacji kamienia (marmuru czy piaskowca), stiuku bądź betonu. Korzystając z nich, należy jednak zachować umiar: malowane w ten sposób ściany dekoracyjne posiadają bardzo wyrazisty wygląd i mogą nas po prostu przytłaczać. Warto więc ozdobić w ten sposób jedną ścianę, dla pozostałych zaś wybrać inną aranżację.

Ściany dekoracyjne – nieograniczona przestrzeń dla wyobraźni

 

Przedstawione powyżej sposoby dekoracji ścian nie wyczerpują oczywiście całości zagadnienia. Wręcz przeciwnie: wydaje się, że nasze możliwości w tym względzie są niemal nieograniczone. Wymyślne fototapety, naklejki na ściany, specjalne szablony w kształcie bajkowych postaci – producenci ozdób ściennych prześcigają się w ofertach. Jeśli zatem mamy pomysł (i trochę pieniędzy…) bez problemu powinniśmy znaleźć wnętrzarską aranżację odpowiadającą naszym potrzebom.     

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *