ciepły dom

Wpływ oświetlania na samopoczucie

Światło, to jeden z najważniejszych elementów życia. Odgrywa ono dość istotną rolę na samopoczucie i zdrowie każdego dnia. Niestety często jest bagatelizowane, co skutkuje gorszym samopoczuciem i pogorszeniem stanu zdrowia. Jakie naprawdę wpływ ma oświetlenie na koedycję zdrowotną?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd się bierze spadek samopoczucia w okresie jesienno-zimowym? To wszystko jest spowodowane brakiem słońca, które pojawia się na niebie tylko na krótki czas. Wiele osób nie jest w stanie go zauważyć przez wiele tygodni, pracując w biurze (jada do pracy, gdy na dworze jest jeszcze zmrok, a wracają wieczorem).

Nie mając żadnego wpływu na światło słoneczne, jedynym wyjściem pozostaje zadbanie o to, by oświetlenie w domu/biurze było jak najlepsze jakości.

 

Dlaczego światło w domu jest tak ważne?

 

Najwięcej czasu przebywa się wewnątrz pomieszczeń. W swoim mieszkaniu, w pracy czy sklepie. Dobór odpowiedniego światła jest ważny, dzięki czemu można poczuć się bardziej komfortowo.

Prawidłowe oświetlenie ma się do tego przyczynić. Dobrze jakościowo światło pozwoli na relaks, a także na nabranie dodatkowej energii.

Planując oświetlenie wnętrza szczególną uwagę należy zwrócić na barwę światła, inaczej nazywaną temperaturą barwową. Jest to parametr wyrażany w Kelwinach (K). Obowiązuje tu zasada, że im jest ich więcej, tym odcień emitowanego przez żarówkę czy świetlówkę światła białego jest chłodniejszy.

Należy więc kierować się ogólną zasadą, że:

  • Światło ciepłe o temperaturze od 2700K do 6500K bardzo korzystne wpływa na samopoczucie.
  • Światło zimne osiąga temperaturę powyżej 6500K, nie nadaje się więc do użytku w domowych warunkach, gdyż mocno pobudza, ale szybko męczy. Najczęściej jest wykorzystywane w miejscach publicznych.

 

Słońce świeci ciepła barwa światła. Taką barwę uzyskują tradycyjne żarówki wolframowe oraz żarówki LED (szeroki wybór znajduje się na https://www.kwazar-lampy.pl/). Żarówki LEDowe mają żywotność kilkudziesięciu godzin, więc ich zakup bardzo szybko się zwraca, dlatego są najlepszym rozwiązaniem do domu.

Planując wystrój wnętrza należy zadbać o to, aby dominowała w pomieszczeniu odpowiednia barwa światło, co korzystnie wpłynie na zdrowie psychiczne. Najlepiej jest dobierać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Chłodna i biała ma działanie wyjątkowo silnie pobudzające, ale i najbardziej męczy wzrok, dlatego powinno być ograniczone do pomieszczeń takich jak kuchnią czy pomieszczenia gospodarcze.

Ciepłe, naturalne światło doskonale spisze się w sypialni i salonie, gdyż w sposób subtelny rozprasza mrok i tworzy idealny kontrast pomiędzy obrazem wyświetlonym na telewizorze.

Witamina D3

Najzdrowszym dla organizmu jest światło słoneczne. Jego brak pogorszenie samopoczucia i odporności. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to witamina D3 dokładniej jej brak. Powinna być więc suplementowana, nawet w okresie letnim, gdyż dzienna ekspozycja na słońce często nie wystarcza do wyprodukowanie przez organizm jej wystarczającej ilości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *