Rodzaje farb do betonu

Całe osiedla betonowych bloków kojarzą się z głębokim PRL-em. Co wcale nie znaczy, że one zniknęły. Wręcz przeciwnie! Zyskują piękne, kolorowe elewacje, przechodzą gruntowne remonty i jeszcze długo będą służyć mieszkańcom. Bowiem dobrze zabezpieczony beton, pokryty preparatami gruntującymi, a później odpowiednimi farbami do betonu jest bardzo trwałym materiałem budowlanym.

Ogrodzenia, posadzki, fasady

Betonowe płoty mają wielu zwolenników. Są nie tylko trwałe, ale chronią przed silnym wiatrem oraz wścibskimi spojrzeniami. Niekiedy ładnie komponują się szare, w  naturalnym kolorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrodzeniu nadać kolor farbą do betonu. Produktami dedykowanymi do betonu można naprawić i odrestaurować stare posadzki czy fasady, przy okazji zabezpieczając je na następne dziesiątki lat. Przy budowie domu pojawia się dylemat z czego zrobić podłogę w garażu i wybór często pada właśnie na beton, jako materiał niedrogi, a jednocześnie trwały. Pokryta odpowiednimi preparatami posadzka będzie odporna nawet na silne zabrudzenia. Farbami pokrywa się także nowoczesne chodniki, ekrany dźwiękochłonne wzdłuż autostrad, fasady i ściany wewnętrzne budynków technicznych i przemysłowych.

betonowa ściana gotowa na pomalowanie

Wybierz farbę do betonu

Specjalne produkty do betonu mają za zadanie przede wszystkim wzmocnienie betonowych warstw. Chronią powierzchnie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, bo uszczelniają i zwiększają wytrzymałość ścian. Głównym składnikiem farb betonowych jest akryl, często wzbogacany przez silikon. Na rynku są także farby epoksydowe, dwuskładnikowe, będące żywiczną zawiesiną pigmentów i wypełniaczy. W zależności od przeznaczenia i potrzeb wybierać można pomiędzy tak zwanymi farbami sztywnymi i elastycznymi. Te pierwsze osiągają maksimum swych właściwości po 48 godzinach i dają twardą, odporną na działanie środków chemicznych oraz antykorozyjną powłokę. Elastyczne farby do betonu znajdują swe zastosowanie na posadzkach garażowych oraz elewacjach, które są narażone nie tylko na silne zabrudzenia, ale także uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują duże obciążenia oraz drgania, stąd tak dobrze sprawdzają się w garażach. Podstawową gamę kolorystyczną tych specjalistycznych produktów można rozszerzyć o dowolny kolor (korzystając z mieszalników lub ręcznie dobierając dodatkowe pigmenty) i tym sposobem przełamać powszechny schemat, że garaż jest szary, smutny i brudny. Posadzkę i ściany garażowe można wykończyć nie tylko barwnie, ale również nadać im matowe lub błyszczące wykończenie. Gdy remontujemy starą podłogę betonową, farbę dodatkowo można pokryć specjalnym, bezbarwnym lakierem, zwiększającym jej odporność na dalsze niszczenie.

Na rynku pojawiły się także preparaty zabezpieczające fasady budynków przed graffiti. Ten poliuretanowy, bezbarwny lakier wprawdzie nie zniechęca pseudoartystów, ale znacznie ogranicza przyczepność sprayów, których używają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *