Rodzaj farby ma znaczenie.

Jakość i kolor tynków mają wielki wpływ na wygląd domu. Nawet stary dom może wyglądać świetnie, jeśli będzie miał odnowione elewacje, pomalowane na modny kolor. Bez względu na to czy chcemy otynkować nowopowstały dom czy farbami elewacyjnymi będziemy odświeżać starą fasadę ważne jest, by właściwie dobrać produkty chemii budowlanej.

Nie wystarczy wybrać kolor

Choć dobór kolorów jest niezwykle ważny dla wyglądu domu, to nie barwa powinna być decydująca przy wyborze farby elewacyjnej. Zewnętrzna powłoka na fasadzie ma za zadanie chronić mury, zabezpieczać przed wilgocią, uszkodzeniami i zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów. Gdy będzie trwała, odporna na warunki pogodowe i nie tracąca koloru, to zainwestowanych pieniędzy nie będzie żałować. Żeby spełnić wszystkie warunki, przed zakupem odpowiednich preparatów trzeba wiedzieć  jakim materiałem jest ocieplony dom i z czego zrobiono warstwę pokrywającą termoizolację. Ważne jest w jakiej kondycji jest tynk, który zamierzamy malować. Jeśli widać na nim uszkodzenia, pęknięcia, wykwity pleśni czy grzybów trzeba użyć zaprawy murarskiej lub kleju do dociepleń i zabezpieczyć mury. Widoczne ślady działania mikroorganizmów trzeba usunąć albo pokryć  preparatem biobójczym. Jeśli dom został ocieplony wełną mineralną to nie może zostać pokryty tynkiem akrylowym, a co za tym idzie także akrylową farbą. Elewacje ocieplone styropianem nadają się pod każdy rodzaj zaprawy i farby.

Farba elewacyjna na podkładzie

Choć wielu producentów farb zapewnia, że pod ich produkt nie potrzeba kłaść żadnych podkładów gruntujących, to jednak warto rozważyć pokrycie ścian takim preparatem. Szczególnie gdy odnawiamy elewację starego domu, to użycie impregnatu zwiększy przyczepność farby i zmniejszy chłonność muru. To pozwoli na oszczędniejsze zużycie farb elewacyjnych i ułatwi równomierne malowanie.  W zależności od rodzaju podłoża wybiera się gatunek farby. Na każde podłoże nadaje się farba silikonowa. Jest pod tym względem uniwersalna, ale też najdroższa. Na tynk silikonowy kładzie się tylko farbę silikonową. Tynki akrylowe wymagają emulsji akrylowej. Na silikatowy tynk można położyć elewacyjną farbę silikatową lub silikatowo-silikonową. Tynki mineralne, a także mury ceglane i betonowe jako jedyne nie determinują wyboru farby i, poza już wymienionymi, takie fasady można pokryć farbami cementowymi i wapiennymi. Jednak należy rozważyć czy ich właściwości ochronne są wystarczające.

Jeśli malowanie domu będzie wykonane zgodnie z zaleceniami  producenta preparatu, mur zostanie dokładnie oczyszczony i naprawiony, to odświeżona elewacja w nienagannym stanie będzie cieszyć oko przez następnych kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *