Renowacja ogrodu – co potrzebujemy zakupić

 

Wraz z nadejściem letnich dni spędzamy coraz więcej czasu w ogrodzie. Warto więc zadbać o wygląd wszystkich przedmiotów, które umilą nam wakacyjny relaks. Meble ogrodowe, taras, ozdoby i płot – lista elementów wymagających odświeżenia jest długa w przeciwieństwie do listy zakupów, która obejmuje tylko 3 pozycje: lakiery, pędzelki i papier ścierny.

Od czego zacząć renowację ogrodu?

Przede wszystkim od stwierdzenia, które przedmioty wymagają odświeżenia. Obejrzyjmy w tym celu wszystkie elementy wykonane z drewna, które wymagają regularnej konserwacji. Sprawdźmy, czy łączenia sztachetek tworzących płot nie są obluzowane oraz czy na powierzchni ogrodowej huśtawki nie pojawił się siny osad. Jeżeli mieszkamy w domu od niedawna, to może się okazać, że gruntowna renowacja nie jest konieczna, a jedynym zabiegiem niezbędnym do wykonania będzie zakonserwowanie drewna. W tej sytuacji nasza lista zakupów będzie bardzo krótka i sprowadzi się tylko do preparatów chroniących przed wilgocią i nadmiernym słońcem oraz narzędzi umożliwiających ich rozprowadzanie po powierzchni drewna. Jeśli natomiast już wcześniej nanosiliśmy lakiery zewnętrzne na płaszczyznę mebli lub desek z tarasu, to przyda nam się również papier ścierny, ewentualnie szlifierka, za pomocą których usuniemy stare warstwy płynu.

mały ogródek

Grunt to dobre lakiery do drewna

Papier ścierny oraz pędzelki kupimy bez problemu, lecz gdy staniemy przed półką z napisem: „lakiery”, możemy nabrać wątpliwości związanych z wyborem najlepszego produktu. Które wiaderko stojące w kilku rzędach produktów tej samej kategorii będzie najlepsze? Wybierajmy jedynie te opakowania, na których widnieje wyraźny napis: „lakiery zewnętrzne”. Możemy wejść również na stronę Domalux.pl i dokonać zakupu poprzez internet.. Tylko one ochronią bowiem nasze drewno przed wilgocią oraz promieniowaniem ultrafioletowym. W dalszej kolejności rozważmy wybór koloru lub zakup bezbarwnego preparatu. Ten drugi przyda się na przykład wtedy, gdy niedawno kupiliśmy meble ogrodowe w wymarzonym kolorze, którego nie chcemy zmieniać, lecz zależy nam na ich zabezpieczeniu przed czynnikami środowiskowymi. W innych sytuacjach wybierajmy raczej lakiery do drewna, które zawierają barwne pigmenty – dzięki nim nasze przedmioty zyskają żywy kolor, który zalśni w ogrodzie pełnym blaskiem.

Renowacja ogrodu wcale nie musi oznaczać konieczności poniesienia wysokich kosztów preparatów ochronnych oraz spędzenia wielu godzin na konserwowaniu przedmiotów. Wystarczy tylko pamiętać o tym, by regularnie odświeżać drewniane elementy, ścierając jedynie pozostałości po poprzedniej warstwie lakieru. Renowacja ogrodu stanie się wtedy tak prosta, jak zwykłe malowanie drewna, lecz zarazem zapewni mu ochronę i piękny wygląd na najbliższych kilka lat.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *