Renowacja drewna – najlepsze sposoby

Drewno od zawsze było obecne w naszych domach. Wykorzystywane jest także w wielu miejscach publicznych. Idealnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz oraz do wystroju bardziej klasycznego. Drewno jest wykorzystywane między innymi do mebli ogrodowych, płotów, altan czy parkanów. Jednak należy pamiętać, że drewno ulega starzeniu się i jest to proces naturalny. Drewno wystawione na zewnątrz jest podatne na działanie warunków atmosferycznych. Skutkiem tych działań jest to, że proces starzenia drewno zostaje przyśpieszony. Dlatego drewno powinno być odpowiednio konserwowane i zabezpieczane, ponieważ pozwoli to na przedłużenie jego żywotności i eleganckiego wygląd. 

Przygotowanie powierzchni przez konserwacją drewna

Drewno powinno zostać dokładnie wyczyszczone przed przystąpieniem do konserwacji. W przypadku, gdy wykonywane jest czyszczenie świeżego drewna, to należy użyć wody z detergentem lub rozpuszczalnikiem. Zaraz po tym, jak drewno wyschnie, na powierzchnię należy położyć środek grzybobójczy i owadobójczy. Zastosowanie takiego środka pozwoli na zabezpieczenie drewnianych elementów przed szkodnikami.

W przypadku drewna, które zostało już pomalowane należy upewnić się, że farba się trzyma, nie łuszczy oraz nie pęka. Należy przetrzeć drewno wodą z detergentem lub rozpuszczalnikiem.

Gdy już wyschnie szlifuje się drobnoziarnistym papierem ściernym. Drewno musi uzyskać gładką powierzchnię. W przypadku drewna pomalowanego, którego farba jest w złym stanie trzeba usunąć ją z powierzchni drewna. W celu usunięcia farby można użyć papieru ściernego, albo opalarki w przypadku większych powierzchni.

Szkodniki w drewnie

Drewniane elementy mogą być zaatakowane przez różnego rodzaju szkodniki i dlatego należy sprawdzić czy drewno nie zostały już przez nie zaatakowane. W usunięciu szkodników pomogą specjalne środki owadobójcze. W pokonaniu szkodników można użyć  dozowników z iglicą, aby móc zastosować ten środek bezpośrednio w otwory wytworzone przez pasożyty.

Przed malowaniem drewna trzeba jeszcze zatuszować szczeliny oraz uszkodzenia, które są wynikiem owadzich wędrówek. Należy zastosować do tego masę szpachlową, którą uzupełnimy ubytki. Po uzupełnieniu ubytków należy wykonać szlifowanie powierzchni.

Malowanie powierzchni – najlepsze sposoby w celu renowacji drewna

Drewno przed renowacją powinno zostać odpowiednio przygotowane. Drewno czyste, gładkie, wysuszone oraz zabezpieczone impregnatem nadaje się do malowania. Do warstwy wierzchniej można zastosować różne środki, ale tylko z przeznaczeniem do drewna. Drewno możemy odnowić na kilka sposobów poprzez stosowanie takich środków jak:

  • koloryzujące impregnaty, które dostęwne są w drewnochron.pl, a które posiadają właściwości zabezpieczające oraz nadające drewnu odpowiedni kolor,
  • farby do drewna. W przypadku drewna na zewnątrz najlepiej jest stosować farby kryjące,
  • bejce- sprawiają nadanie powierzchni drewna odpowiedniego koloru. Dodatkowo należy wzmocnić warstwę lakieru, chyba że zastosujemy lakierobejce zabezpieczające oraz dekorujące,
  • Lakiery powodują odpowiednie zabezpieczenia drewna przed skutkami wilgoci i brudu. Najczęściej występują w postaci bezbarwnej.
  • Oleje i woski to naturalne środki dla drewna. Zalecane w przypadku renowacji drewnianych mebli. Oleje powodują nadanie poblasku oraz pogłębiają barwę. Wioski sprawiają, że nasze drewno jest odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Środki można zastosować poprzez wcierania, natrysk oraz malowania klasycznego. Należy pamiętać o tym, że na warstwę impregnatu nakłada się do trzy warstwy lakieru, bejcy lub farby. Warstwy pojedyncze powinny być cienkie i nakładane z kierunkami słojów drewna. Wszystkie środki  powinny być przed zastosowanie dokładnie wymieszane.

Wskazówki przydatne przy odnawianiu mebli drewnianych

W przypadku renowacji mebli z drewna należy pamiętać o:

  • Nałożeniu warstw lakieru w ilości zalecanej przed producenta,
  • Lakierowaniu i impregnowaniu wyszlifowanej oraz odpylonej powierzchni drewna,
  • Pomalowanie bejcą więcej razy sprawi, że drewna uzyska ciemniejszy odcień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *