Praktyczne zastosowanie cegły klinkierowej

Elewacje i ogrodzenia z klinkieru są bardzo trwałe i charakteryzuje je estetyczny wygląd. Cegły klinkierowe są produktem naturalnym, gdyż powstają z mieszaniny gliny i piasku, którą po wyrobieniu i uformowaniu wypala się w temperaturze powyżej 1000°C. Bardzo szybko dostrzeżono i doceniono liczne walory tego materiału, który dziś ma bardzo szerokie zastosowanie.

Właściwości cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe są trwałe i bardzo wytrzymałe, gdyż trudno je zniszczyć, choćby rzucając. Ponadto, są mrozoodporne i przez wiele lat nie trzeba ich konserwować. Świetnie łączą się z innymi materiałami, a są dostępne w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Cegły klinkierowe występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o kolory, wielkość i kształt. Podstawy podział to rozróżnienie cegły maszynowej o gładkiej powierzchni, rustykalnym stylu i ryflowanej od cegły ręcznie formowanej, która miewa bardzo różną strukturę. Oba rodzaje mają swój specyficzny urok, a różnią się przede wszystkim kolorystyką, gładkością powierzchni i kształtami.

Zastosowanie cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów, z którego powstają piękne elewacje budynków różnych instytucji, obiektów sakralnych, firm, a także coraz częściej domów prywatnych. Z klinkieru powstają również cokoły domów, ogrodzenia, kominy i kominki, schody
i parapety okienne, a także podłoga na tarasach i balkonach. Klinkierem wykłada się również podjazdy i chodniki ogrodowe.

Co warto wiedzieć o cegłach klinkierowych?

Jeżeli chcemy sami układać ogrodzenie z klinkieru, to musimy wiedzieć, że trzeba kupić odpowiednią zaprawę murarską, która nie odbierze uroku cegłom klinkierowym. Tradycyjne zaprawy murarskie mają w składzie wapno, które może przenikać w głąb klinkieru. Ponadto, opady deszczu mogą wypłukiwać związki wapna z jeszcze nie do końca stwardniałej zaprawy. Jeśli będzie badał deszcz powstanie wodorotlenek wapnia, który będzie osadzał się na powierzchni klinkieru tworząc nieestetyczny, białawy nalot. Chcąc uniknąć brzydkich nalotów na klinkierze, wybierzmy specjalną zaprawę do cegły klinkierowej, która zawiera tras. Dzięki temu jest bardzo elastyczna i łatwo ja wyrobić. Tego typu spoiw można jednocześnie używać w roli wypełniacza spoin między cegłami czy płytkami klinkierowymi. Jeśli chcemy kupić uniwersalne spoiwo, zwróćmy uwagę na jego kolor, który musi pasować do klinkieru. Jeśli zależy nam na ukryciu spoin między klinkierem, kolor musi być zbliżony do kolorystyki cegieł klinkierowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie zaprawy w kolorze kontrastującym z klinkierem, co pozwala wyeksponować spoiny i nadać indywidualny charakter budynkowi.

Cegły klinkierowe wyglądają bardzo ozdobnie i z pewnością chcemy, by długo wyglądały idealnie. Chcąc uniknąć białych, wapiennych nalotów, wybierzmy odpowiednią zaprawę do cegły klinkierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *