impregnat do drewna

Pewne impregnaty do drewna

Zgodnie z definicją, impregnacja to proces polegający na nasycaniu drewna roztworami żywic, wosku oraz innymi substancjami chemicznymi. Ma na celu wzmocnienie i zabezpieczenie podłoża przed wilgocią, pleśniami, owadami, a także ogniem. Drewno, które jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym i wykończeniowym potrzebuje zabezpieczenia, aby mogło służyć nam przez długi czas. Do tego potrzebne są nam różnego rodzaju impregnaty do drewna.

Rodzaje impregnatów

Do zabezpieczania drewna stosuje się wiele różnych preparatów zwanych impregnatami. Najbardziej popularne to: impregnaty, bejce, lakiery, lazury, lakierobejce, oleje oraz woski. Ze względu na swoje właściwości, impregnaty do drewna dzielą się na takie, przeznaczone do stosowania na zewnątrz oraz zabezpieczające drewno we wnętrzach mieszkalnych. Bejce to impregnaty barwiące do drewna, które zachowują jego rysunek słojów. Szybko wysychają, wnikając głęboko w strukturę drewna. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, należy je jeszcze pomalować lakierem. Impregnaty natomiast, zabezpieczają drewno przed wilgocią, szkodnikami, grzybami, pleśniami, działaniem słońca , jednocześnie pełniąc funkcję dekoracyjną. Ze względu na skład chemiczny impregnaty dzielą się na olejowe, rozpuszczalnikowe, solne i ochronno-dekoracyjne. Lakiery do drewna to impregnaty, które tworzą trwałą, odporną na ścieranie powłokę, dodatkowo podkreślając rysunek słojów. Lakierobejce to połączenie cech bejcy i lakieru. Zabezpieczają one powierzchnię drewnianą, nadając jej wybrany kolor. Nie są jednak tak wytrzymałe jak lakiery. Lazury natomiast zabezpieczają drewno przed wilgocią, temperaturą, promieniami UV, a także zwalczają grzyby i owady. Oleje i woski do drewna to nowoczesne preparaty stanowiące mieszanki olejów roślinnych z rozcieńczalnikami. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę drewna, uodparniając je na działanie wody.

Które impregnaty wybrać?

Wybór impregnatu do drewna nie jest prosty, biorąc pod uwagę ofertę rynkową. Zależy on od tego, czy zabezpieczenie dotyczyć będzie elementów drewnianych na zewnątrz, czy w mieszkaniu lub domu. Ponadto ważne jest również, czy zależy nam na zmianie koloru drewna. Do barwienia mebli drewnianych wewnątrz najlepiej używać lakierobejcy lub bejcy. Do podłóg, schodów czy boazerii lepszym rozwiązaniem będzie zapewne lakier. Do mebli ogrodowych stosuje się lakierobejce, natomiast do zabezpieczania tarasów używamy olejów do drewna. Ponadto, do drewna użytkowego na zewnątrz budynków używa się impregnatów i lazurów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Impregnaty najczęściej stosuje się do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego np. więźby dachowej.

Drewno jest produktem bardzo szlachetnym i cennym. Dlatego wszystkie elementy z drewna należy dbać i otaczać je troską. Dlatego impregnacja jest niezbędna, aby można było przez długie lata korzystać z jego właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *