przedpokoj

Jak oświetlić obrazy na przedpokoju?

Zwykle nie przykładamy dużej uwagi do oświetlenia przedpokoju. Szczególnie jeśli jest on nieduży i służy jedynie do rozebrania się po wejściu do mieszkania i przechowywania ubrań. Jednak z przedpokoju można zrobić również część reprezentacyjną domu – wystarczy ciekawie ozdobić ściany, na przykład przy pomocy obrazów, które zostaną efektownie oświetlone. Jak to zrobić? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

O czym należy pamiętać projektując oświetlenie przedpokoju?

Najważniejsze w planowaniu oświetlenia przedpokoju jest to, aby było ono przede wszystkim funkcjonalne. Przy wyborze rodzaju oświetlenia i ilości punktów oświetleniowych należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak rozmiar przedpokoju, jego kształt i wysokość. Jeżeli przedpokój jest niewielki można wykorzystać jeden główny punkt oświetleniowy. Przy niskich mieszkaniach albo takich, w których na przedpokoju jest wykonany obniżony sufit bądź tak zwany pawlacz, warto wybrać płaskie lampy. W wysokich wnętrzach można zastosować efektowne wiszące lampy o ozdobnych żarówkach i wysokich kloszach.

Planując oświetlenie przedpokoju, szczególnie dużego i będącego jednocześnie ciągiem komunikacyjnym łączącym wszystkie pomieszczenia w domu czy mieszkaniu warto rozważyć również oświetlenie punktowe, które będzie zamocowane nisko przy podłodze. Poszczególne punkty powinny działać na fotokomórkę wrażliwą na ruch. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po przedpokoju w nocy lub w momencie wchodzenia do domu.

 

Oświetlenie przedpokoju – nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne

Planując oświetlenie przedpokoju, warto też zadbać o to, by budowało ono klimat tego pomieszczenia i pozwalało na podkreślenie umieszczonych w nim elementów dekoracyjnych. Szczególnie ciekawie wygląda podkreślenie wiszących na ścianie obrazów przy pomocy odpowiednio dobranych lamp i kinkietów. W przypadku pojedynczych, dość dużych obrazów sprawdzą się lampy, które umożliwiają ich oświetlenie od góry, co pozwala ciekawie je wyeksponować. Przykładem lampy, która sprawdzi się w takiej roli jest model Italux kinkiet Vincent Tego rodzaju lampy sprawdzą się również w przypadku oświetlania półek, a także wnęk. W nowoczesnych wnętrzach można użyć je do oświetlenia elementów ozdobnych takich jak ustawiona we wnęce rzeźby czy niewielkiej szafki bądź komody lub sekretarzyka., która swoją formą przypomina podłużną listwę, z której od spodu wydobywa się światło. Warto pamiętać, by wybierać lampy dające ciepłe światło, które będzie się delikatnie rozpraszało i ocieplało obraz i jego najbliższe otoczenie.

 

Takie lampy można wykorzystać także w sypialni do stworzenia efektu wezgłowia lub podkreślenia elementów ozdobnych przy łóżku.

 

Jak jeszcze można efektownie oświetlić przedpokój?

Ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym, które urozmaici wygląd przedpokoju będą systemy ledowe, w których można zmieniać intensywność oświetlenia oraz jego barwę. Jest to propozycja szczególnie interesująca dla osób, które lubią ciągłe zmiany i nie lubią jednostajnego wyglądu mieszkania przez dłuższy czas. Taka inwestycja pozwoli na szybką zmianę aranżacji przedpokoju, bez konieczności wykonywania kosztownych remontów czy mniejszych prac mających na celu odświeżenie wyglądu mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *