Jakie narzędzie powinieneś mieć w domu

 

 

Kleje na gorąco są uniwersalne i bardzo skuteczne. Powstała za ich pomocą spoina jest wytrzymała i odporna na działanie nawet wysokich obciążeń. Kleje tego typu doskonale sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju napraw domowych. Dlatego też warto mieć zawsze pod ręką ręczny pistolet mechaniczny służący do rozprowadzania kleju termotopliwego po klejonej powierzchni.

 

Dlaczego warto zainwestować w ręczne pistolety mechaniczne?

 

Przed wszystkim klejenie na gorąco ma wiele zalet, które przemawiają za korzystaniem z tej metody. Podstawowym atutem jest szybkość wiązania. Klej tworzy trwałe spoiwo już w momencie wystygnięcia. Złączone przedmioty można więc użytkować praktycznie od razu. Powstałe w ten sposób spoiny są wytrzymałe. Technikę tę z powodzeniem można stosować do różnego rodzaju materiałów – ceramiki, szkła, drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Spoiny są transparentne i można je malować, a w razie potrzeby także usunąć. Kleje termotopliwe doskonale sprawdzają się podczas wszelkich napraw domowych.

 

Do czego potrzebny jest ręczny pistolet mechaniczny?

 

Ręczne pistolety mechaniczne służą do nakładania na klejone powierzchnie klejów termotopliwych. Pozwalają na wykonanie spoin nawet w trudno dostępnych na pierwszy rzut oka zakamarkach. Pistolety umożliwiają szybkie i precyzyjne klejenie. Dzięki czemu rzadko dochodzi do przypadkowego poplamienia, a ryzyko uszkodzenia innej powierzchni jest niewielkie.

Werkzeug in der Werkstatt

Ręcznie pistolety mechaniczne są narzędziami o niewielkich gabarytach i wadze. Praca jest więc wygodna i niezbyt męcząca. W rękojeści znajduje się zazwyczaj przełącznik służący dodatkowo do regulowania prędkości klejenia. Z kolei z tyłu wkłada się sztyfty klejące. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest także w podstawkę umożliwiającą bezpiecznie dostawienie pistoletu podczas przerwy w klejeniu. Najczęściej ręczne pistolety mechaniczne zasilane są sieciowo, chociaż dostać można również wygodne pistolety akumulatorowe, które wykorzystać można np. w ogrodzie. Wówczas podstawka pełni jednocześnie funkcję stacji ładującej.

 

Jak wybrać właściwy ręczny pistolet mechaniczny?

 

Pierwszym pytaniem, które trzeba sobie zadać przed zakupem jest to jak często dany sprzęt będzie wykorzystywany. W przypadku ręcznych pistoletów mechanicznych do użytku domowego wystarczy podstawowy model dostępny w każdym sklepie budowlanym. Kluczowym parametrem, na który należy zawrócić uwagę jest wydajność klejenia. Najczęściej oznacza się ją w gramach na minutę. Im wyższa, tym oczywiście lepiej. Nie bez znaczenia jest także moc urządzenia. Silniejsze pistolety są przygotowane do pracy już po około 3-4 minutach od włączenia. Jeśli moc jest mniejsza trzeba będzie poczekać nawet 8 minut do momentu nagrzania się kleju. Ponadto niektóre pistolety mechaniczne posiadają wbudowany system elektronicznej kontroli, który zapewnia regulację przesuwu sztyftu i temperatury. Dzięki temu klej wydostaje się w sposób równomierny. Praktycznym rozwiązaniem jest również blokada wycieku, która zapobiega przypadkowemu wydostawaniu się kleju z dyszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *