Najlepsze szkoły budowlane w kraju

Najlepsze szkoły budowlane w kraju

Coraz więcej absolwentów gimnazjum decyduje się kontynuować naukę w technikach bądź szkołach zawodowych. Trend ten obejmuje swym zasięgiem także szkoły budowlane, które młodzież zaczyna traktować jako interesującą alternatywę dla dominujących do niedawna liceów. Trudno się temu dziwić: wobec wysokiego bezrobocia i ciągłej niepewności jutra, zdobycie konkretnego zawodu rzeczywiście może się wydawać rozsądniejsze, niż wykształcenie ogólne.

 

Szkoły budowlane – ziemia nieznana?

 

Mimo rosnącego zainteresowania zawodami budowlanymi wśród młodzieży, trudno dotrzeć do informacji, które szkoły budowlane moglibyśmy uznać za najlepsze w kraju. Nawet coroczny ranking pisma Perspektywy nie przynosi w tej kwestii wiążących rozstrzygnięć – w ogóle nie uwzględnia on bowiem szkół zawodowych, a wśród techników faworyzuje placówki o profilu elektronicznym, nie budowlanym. Osoby zainteresowane zdobyciem zawodów takich jak murarz czy stolarz muszą zatem poszukiwać odpowiednich szkół budowlanych na własną rękę.

 

Na szczęście rankingi nie są jedynym probierzem jakości poszczególnych szkół. Pomocą mogą tu służyć ogólnokrajowe konkursy, stawiające sobie za cel promocję profesji budowlanych. Najważniejsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce to Turniej Budowlany „Złota Kielnia”, organizowany od początku lat 70. ubiegłego stulecia i adresowany do uczniów szkół budowlanych oraz ich nauczycieli.

 

„Złota Kielnia”, czyli budowlana kuźnia liderów

 

W ciągu ostatniej dekady patronat nad konkursem nieprzerwanie obejmują wiodące marki z branży budowlanej, co z pewnością podnosi prestiż imprezy i decyduje o atrakcyjności czekających na zwycięzców nagród. Turniej składa się z trzech etapów (szkolnego, okręgowego i centralnego), a biorący w nim udział uczniowie szkół budowlanych mierzą się zarówno z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi. Jest o co walczyć: laureaci wyłonieni w sześciu kategoriach (jak na przykład roboty murarskie i tynkarskie, malarsko – tapeciarskie oraz posadzkarskie) otrzymują cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu niezbędnego do wykonywania zawodu. Podobne akcesoria trafiają też do szkół, w których uczą się zwycięzcy. Dodatkową korzyść dla finalistów stanowi zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, wieńczącego ich edukację w szkole budowlanej.

 

Najnowsza, XLIV edycja „Złotej Kielni” rozegrała się na poziomie centralnym w dniach 11-13 marca 2015 roku w Poznaniu. W jej wyniku wyłoniono sześciu laureatów: dwóch z Lublina (Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego), dwóch z Mielca (Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej), jednego ze Stalowej Woli (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2) oraz jednego z Łęczycy (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1). Biorąc pod uwagę rangę turnieju oraz fakt, że wymienione wyżej placówki co roku osiągają w nim znaczące sukcesy, możemy śmiało stwierdzić, iż to właśnie te szkoły budowlane zaliczają się do najlepszych w naszym kraju. Z pewnością należy uznać je za wzór odradzającego się w Polsce szkolnictwa zawodowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *