Najlepsza farba akrylowa

Remonty są nie tylko czasochłonne. Planując je, liczyć trzeba się również z kosztami. Wbrew pozorom jednak nadmierna oszczędność wcale nie popłaca. Przeciwnie. Jeśli zainwestuje się w najtańsze materiały, efekt utrzyma się krótko albo nie spełni oczekiwań. Przy remontach na pewno nie można oszczędzać na farbach. By przez długie lata wyglądały jak świeżo nałożone, warto wybrać te trwałe, dobrej jakości, ze średniej lub najwyższej półki cenowej.

 

Trwała i elegancka farba akrylowa

W pomieszczeniach różnego typu doskonale sprawdza się farba akrylowa. Można malować nią ściany w pokojach, salonach, biurach, ale i kuchniach, albo przedpokojach. Farby akrylowe są trwałe, pozwalają ścianie oddychać, można z nich w miarę łatwo usunąć różnego typu zabrudzenia. Jeśli dodać, że producenci oferują dziś farby w najróżniejszych kolorach, nie dziwi fakt, że nowoczesna farba akrylowa może zmienić wnętrze nie do poznania. Chociaż umiejętnie wybrany kolor lub kolory już mogą wiele zmienić, to dobrze jest pamiętać, że o ostatecznym efekcie bardzo często decydują detale. W przypadku farb dość istotne jest więc wykończenie.

 

Powłoka wykończeniowa i ostateczny efekt

Na sklepowych półkach można znaleźć farby akrylowe, które po nałożeniu zapewniają połysk, są matowe lub np. półmatowe. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim stopniu wykorzystane w farbie substancje i składniki odbijają światło. Im współczynnik jest większy, tym bardziej połyskliwa jest farba akrylowa. Droższe są niestety eleganckie i bardzo modne ostatnio farby matowe. Dobrze jest pamiętać, że wyższa cena nie jest ich jedyną wadą. Farby matowe są mniej śliskie i z reguły rzadsze od tych z połyskiem. Nie dość więc, że powinny być trwalsze i bardziej odporne na zabrudzenia, to o wiele łatwiej chwytają kurz.

 

Nie tylko do malowania ścian i sufitów

Mimo jednak tych kilku wad, trzeba przyznać, że farba akrylowa jest w zasadzie niemal farbą uniwersalną i bardzo praktyczną. Świetnie nadaje się do malowania ścian i sufitów. Jest bardzo trwała, odporna na ścieranie, doskonale wygląda nawet po kilku latach od nałożenia. Farba akrylowa jest również idealną farbą dla osób niecierpliwych i tych, dla których czas to pieniądz. Farba akrylowa szybko schnie, można więc nawet po 2-3 godzinach kłaść kolejną jej warstwę bez obaw, że uszkodzi się wcześniej położoną warstwę. Warto też pamiętać, że farba akrylowa idealne nada się nie tylko do malowania pomieszczeń.

paleta barw

Farba akrylowa – idealna dla majsterkowiczów

Nowoczesna farba akrylowa jest idealnym materiałem dla miłośników renowacji mebli. Doskonale nadaje się do malowania elementów z metalu, idealnie kryje też drewno. Można więc z jej pomocą odnawiać stare szafy, stoły, krzesła czy nawet boazerię. By jednak uzyskać pożądany efekt, sama farba akrylowa w idealnym kolorze to za mało. Zadbać trzeba również o przygotowanie podłoża, wyrównanie i oczyszczenie powierzchni czy zakrycie bazą poprzedniego, bardzo intensywnego koloru. Dobrze jest też starannie wybrać akcesoria malarskie. Farba akrylowa świetnie nakłada się wałkiem albo pędzlem. Podczas samego malowania zaś najlepiej jest zacząć od wąskich krawędzi i zakamarków i dbać o to, by na malowanej powierzchni nie powstały mało estetyczne zacieki. Z reguły wystarczają 2-3 warstwy farby akrylowej, by równo i dokładnie pokryć malowaną powierzchnię.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *