Malarz – opis zawodu

Malarz pokojowy uważany jest za jeden z najbardziej bezstresowych zawodów. Jednak prawda jest taka, że wymaga on rzetelności i dokładności. Poza tym malowanie ścian, to wcale nie taka lekka praca, tym bardziej, że usługa obejmuje również inne obowiązki. Czyli powinny wykonywać ją osoby, które powierzone im zadania traktują bardzo poważnie.

 

Jakie obowiązki ma malarz pokojowy?

 

Kiedy wynajmujemy malarza oczekujemy od niego kompleksowej usługi. Oznacza to, że samo nakładanie farby na ścianę jest właściwie jednym z jej elementów.

Współpraca rozpoczyna się od udzielenia zleceniodawcy porady, jakiego typu farba będzie najbardziej odpowiednia do ścian w jego mieszkaniu. Następnie trzeba się umówić kto kupi wszystkie potrzebne materiały. Jeśli chodzi o narzędzia, to ich zorganizowanie zawsze należy do malarza czy ekipy malarskiej.

 

Kolejna sprawa, to skuteczne zabezpieczenie pomieszczenia, w którym mają się odbywać prace polegające na malowaniu ścian i sufitu. Chodzi o zakrycie mebli, podłogi, stolarki okiennej, parapetów, grzejników, kontaktów itp. Potrzebne są tego przede wszystkim folia oraz taśma malarska, a także wiedza jak skutecznie ich użyć.

 

Zanim malarz zacznie nakładać farbę na ściany, powinien zadbać o to, żeby ich powierzchnia była gładka oraz zagruntowana. Nierzadko oznacza to, że trzeba zastosować gładź szpachlową. Następnie używa się gruntu, który zwiększa przyczepność oraz poprawia wysychanie farby.

 

Podczas malowania ścian można korzystać z pędzli, wałków lub agregatu hydrodynamicznego, który jest niezbędny w przypadku stosowania metody natryskowej. Oczywiście dobry malarz powinien być zawsze na bieżąco z najnowszymi technikami, materiałami oraz efektami na ścianach. Coraz częściej usługa malarska ma polegać na wykonaniu oryginalnych dekoracji. Potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza i umiejętności.

 

Kiedy malarz zakończy pracę powinien bardzo dokładnie posprzątać pomieszczenia, w których malował ściany. Ta część usługi jest równie ważna, jak wszystkie inne. Jeśli rzemieślnik chce cieszyć się dobrą opinią oraz mieć nadzieję na to, że zleceniodawcy będą polecać go dalej, musi dbać o to, by byli w pełni zadowoleni z jego pracy.

 

Jak zostać malarzem pokojowym?

Young male painter painting indoor with paintbrush and white pai

Pierwszy krok do tego, aby zostać zawodowym malarzem pokojowym, to wybranie szkoły budowlanej, gdzie można kształcić się w technikum lub zasadniczej szkole zawodowej. Zdobywa się tam od razu wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, które pozwalają na to, aby zaraz po ukończeniu nauki szukać zatrudnienia w firmie remontowo-malarskiej. Można również założyć własną działalność gospodarczą.

 

Obecnie zapotrzebowanie na malarzy, szczególnie w dużych miastach, jest raczej spore. Jednocześnie istnieje niemała konkurencja. Dlatego, żeby otrzymywać zadowalającą ilość zleceń, malarz musi dbać o jak najwyższą jakość świadczonych usług, a także cały czas podnosisz swoje kompetencje. Może brać udział w różnego rodzaju szkoleniach i zdobywać kolejne certyfikaty. Wielu zleceniodawców zwraca na to uwagę, bo są potwierdzeniem, że mamy do czynienia ze specjalistą w danej dziedzinie, ale także, że zależy mu na rozwoju zawodowym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *