sztucce do ryb

Jak wyglądają sztućce do ryb?

Sztućce do ryb wyróżniają się na tle innych elementów zastawy stołowej. Warto wiedzieć jak wyglądają, do czego służą oraz w sposób należy się nimi prawidłowo posługiwać.

Wśród wielu Polaków pokutuje błędne przekonanie, że ryby przygotowywane w całości (gotowane lub smażone) należy jeść posługując się dwoma widelcami. Jest to oczywiście możliwe, jednak zasady savoir-vivre zachęcają do używania specjalnych sztućców. Jak w takim razie wyglądają sztućce do ryb? Jak należy się nimi posługiwać, żeby uniknąć zakłopotania?

Sztućce do ryb – specyficzny wygląd

Sztućce do ryb odbiegają swoim wyglądem od tradycyjnych elementów zastawy stołowej, co sprawia, że bardzo łatwo jest je rozpoznać spośród innych sztućców. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że z pewnością unikniemy zakłopotania podczas rodzinnego przyjęcia czy imprezy firmowej. Widelec posiada 3 lub 4 ostre ząbki, które mogą być skierowane do wewnątrz. Zazwyczaj jest również szerszy od widelców służących do jedzenia mięsa – jego zadaniem jest przecież wygodne dotarcie do wszystkich elementów ryby.

Nóż do ryby także zaskakuje swoim wyglądem – warto wspomnieć na wstępie, że nie służy on jednak do krojenia, a jedynie oddzielania kręgosłupa, ości i skóry od mięsa ryby. Dlatego też jest tępy, a ostra jest jedynie jego końcówka. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji, nóż do ryb świetnie służy do podtrzymywania spożywanych potraw np. smażonych w całości lub w postaci dzwonków. Jest dość szeroki, co znacznie ułatwia oddzielanie poszczególnych partii rybi docieranie do mięsa.

Jakie potrawy jemy wykorzystując sztućce do ryb?

Należy też wspomnieć o tym, że nie wszystkie potrawy rybne będziemy spożywali wykorzystując do tego sztućce do ryb. W przypadku gotowych filetów, które nie posiadają już ości, ani innych elementów wymagających oddzielenia, możemy spokojnie posługiwać się tradycyjnym widelcem – i nie będzie to poczytane za faux-pas. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać zwykłego noża do krojenia – możemy sobie nim jedynie pomagać przy nakładaniu ryby na widelec – zaś poszczególne części fileta oddzielamy widelcem. Sztućce do ryb nie przydadzą nam się również w przypadku śledzi marynowanych lub wędzonego łososia. Wówczas przydatnym elementem stołowej zastawy będzie tradycyjny widelec przeznaczony np. do spożywania mięsa.

One thought on “Jak wyglądają sztućce do ryb?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *