jak wybrac modny kinkiet

Efektowne oświetlenie – jaki kinkiet do mieszkania?

Wśród osób, które samodzielnie urządzają swoje mieszkania wzrasta świadomość estetyki poszczególnych stylów wnętrzarskich. Meble, ale i drobne dodatki są dobierane do siebie coraz lepiej. W głównej mierze jest to zasługą programów telewizyjnych o aranżacjach wnętrz i szybkich metamorfozach mieszkań, które zyskują coraz większą widownię. Coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, które pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jedną z ciekawszych propozycji są kinkiety – czym one są i jakie wybrać do mieszkania? Oto kilka podpowiedzi związanych z doborem kinkietów.

Czym jest kinkiet?

Kinkiet to lampa (dawniej świecznik), która ma specjalna konstrukcję pozwalającą na zawieszenie jej na ścianie. Wcześniej lampy tego rodzaju były wyposażone w wypolerowane tarcze lub niewielkie lusterka, które miały dobijać światło zwiększając zasięg światła. Kinkiety były często wykorzystywane do oświetlania takich miejsc jak korytarze, foyer, a także salony. Szybko zyskały także popularność w lokalach użytkowych.

Obecnie kinkiety najczęściej zamontowane są na stałe i często pozbawione są lusterka i błyszczących elementów mających odbijać światło. Co ciekawe niekiedy współczesne kinkiety są całkowicie zabudowane, co sprawia, że wykorzystywane są raczej jako lampki nocne niż elementy doświetlające pomieszczenie. Do produkcji kinkietów używane są też najróżniejsze materiały – od klasycznego szkła o różnej formie i kolorystyce, poprzez metal i drewno, aż po ceramikę i tworzywa sztuczne. Pozwala to uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne oraz oświetleniowe. Jednym z najczęściej wybieranych kinkietów do domu i mieszkania – jest kinkiet Kongo, który nada styl i charakter każdemu pomieszczeniu.

Dlaczego warto wybrać kinkiety ceramiczne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, współczesne kinkiety znacznie różnią się o tych, które były początkowo użytkowane. Różnią się od swoich pierwowzorów zarówno formą, jak i materiałami, z jakich są produkowane. Jednym z ciekawszych rozwiązań proponowanych w sklepach z artykułami oświetleniowymi i dekoracyjnymi są kinkiety ceramiczne, które doskonale spełniają zarówno funkcje praktyczne (oświetleniowe), jak i ozdobne. Kinkiety tego rodzaju wykonywane są z masy ceramicznej, która może być formowana w dowolne formy – od prostych geometrycznych kształtów (kwadraty, romby, półkola), po finezyjne wzory. Również faktura tych kinkietów może być różnorodna – od gładkiej, po chropowatą, bądź ozdobioną wzorami. Dzięki tak dużej różnorodności kinkiety ceramiczne mogą być wykorzystywane w wielu różnych aranżacjach. Sprawdzają się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych. Często wybierane są do wnętrz o charakterze minimalistycznym, gdzie panuje monochromatyczny wystrój.

Kinkiety ceramiczne dostępne są w wielu kolorach. Ich dodatkową zaletą jest to, że niektóre z modeli przystosowane są do samodzielnego pomalowania, co pozwala je idealnie dopasować do pozostałego wystroju pomieszczenia.

Kinkiety tego rodzaju polecane są szczególnie do pomieszczeń, gdzie chce się zbudować odpowiedni nastrój – w sypialniach i sferach wypoczynku wydzielonych w salonie lub pokoju dziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *