Drewno w domu – boazeria

Boazeria źle się kojarzy, prawda? Mroczne pomieszczenia, szczelnie zabite dechami – nowobogacki styl lat 70. i 80. Oczami wyobraźni od razu dostawiamy do tego meblościankę na wysoki połysk i kanapo-tapczan, obity welurem w wyciskane wzory. Ale otaczanie się drewnem nadal bardzo lubimy, jak więc to zrobić gustownie?

Mieszkanie z odzysku

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem używanego mieszkania. Niestety, w całości do remontu. To, co rzuca ci się w oczy najbardziej, to boazeria. Jednak zanim z zapałem przystąpisz do rozbijania desek, zastanów się czy jej nie zachować. Oczywiście nie w takiej postaci, w jakiej ją zastałeś.
Wraz z zapanowaniem mody na wnętrza w skandynawskim stylu, coraz częściej sięga się po drewniane dekoracje ścian, a czasem sufitów. Starą boazerię można dokładnie oczyścić z lakieru i farby, a potem pomalować ją na kolor, który będzie świetnym tłem dla prostych mebli. Od kilku lat najpopularniejsze są biele, szarości i pudrowe pastele, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jedną ścianę pokrytą boazerią pomalować na ciemny lub jaskrawy kolor. Gdy do stonowanego kolorystycznie wnętrza, z jedną kontrastową ścianą, wstawi się na przykład kanapę w tej samej barwie, powstanie bardzo efektowna, modna przestrzeń. Starej boazerii można nadać niepowtarzalny styl, gdy w szczeliny między deskami wciśniemy naturalny, gruby sznurek. Na jednolicie pomalowanych deskach intrygująco będą wyglądać geometryczne wzory, które powstaną po naciągnięciu kolorowych sznurków pomiędzy ozdobnymi pinezkami, powbijanymi w boazerię.

Boazeria od nowa

Oszczędne w formie, skandynawskie wnętrza ociepla się tkaninami i drewnem. W czasie wykańczania i wyposażania nowego mieszkania czy domu warto pomyśleć o nowoczesnej boazerii. Można ją zrobić z tradycyjnych desek, na przykład kładzionych do różnych wysokości albo z dużych płyt fornirowanych drewnem. Wielkie powierzchnie będą wyglądały efektownie, jeśli pokryje się je bezbarwnym, matowym lakierem, który podkreśli naturalny rysunek drewna.

Gdy marzy się nam mieszkanie w stylu angielskim, piękny efekt można osiągnąć, robiąc w korytarzu lub łazience tradycyjną boazerię, ale do połowy wysokości ściany, zaś powyżej położyć wzorzystą tapetę. Dopełnieniem stylowych wnętrz będą drewniane lamperie. Te współczesne często przybierają formę grubych, drewnianych belek.

Boazerie wcale nie są przeżytkiem, tylko trzeba pomyśleć o nich twórczo i nowocześnie. Drewno każdemu mieszkaniu czy domowi nada przytulność ciepło i stworzy oryginalne wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *