jaka wybierac farbe do malowania

Dlaczego warto wybierać lepsze farby

Wybór rodzaju farby jest równie trudny, co wybór koloru. Ilość marek, które są dostępne na rynku potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wysokiej jakości farba bardzo dobrze będzie się prezentowała i taki efekt utrzyma się przez lata, jednak skąd wiedzieć, która farba jest dobra? Wybór właściwej marki pozwoli uniknąć rozczarowań i niepożądanych „wzorków” na ścianach. Skąd wiedzieć, jaka farba w danym pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Jak dobrać farbę do miejsca?

Zanim wybierze się rodzaj farby, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Należy uwzględnić, jaka powierzchnia będzie malowana oraz gdzie się ona znajduje. Dobór farby musi być uzależniony od miejsca, które będzie malowane. Inna farba nadaje się bowiem do wnętrz, inna na zewnętrzną część domu. Równie ważne są warunki, jakim będzie poddany malowany pokój. Chodzi tutaj głównie o działanie promieni UV.

 

Czym malować zewnętrzne powierzchnie?

Powierzchnie, które znajdują się w bardzo nasłonecznionych miejscach nie należy malować farbami alkidowymi. Z czasem mogą one bowiem zżółknąć, zblaknąć lub ulec skredowaniu. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się farba akrylowa. Można ją również z powodzeniem wykorzystać do pomalowania fasady domu, dachu, rynien czy ogrodzeń. W miejscach zacienionych świetnie sprawdzą się farby poliuretanowe i alkidowe.

 

Czym malować wnętrza?

Jeżeli chodzi o wnętrza, to tutaj wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia oraz sposobu jego użytkowania. W przypadku roboczych powierzchni, które często się brudzą i narażone są na uszkodzenia mechaniczne warto wybrać farbę epoksydową. Nadają one twardą powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wodę i środki chemiczne oraz rozpuszczalniki. Taka farba więc, świetnie sprawdzi się w garażach, kotłowniach czy różnych składzikach. Pomieszczenia mieszkalne najlepiej pokryć farbą akrylową, która pokryje skutecznie zarówno tynk, beton, cegłę, jak i drewno. Ściany pomalowane farbą akrylową łatwo utrzymać w czystości, dlatego cieszą się dużą popularnością.

 

Farby lepszej jakości, czyli jakie?

W domu znajduje się kilka pomieszczeń, które wymagają szczególnej odporności ścian. Są one bowiem narażone na liczne czynniki i zanieczyszczenia. Zmiany temperatur, duża wilgotność, para wodna a także duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych – na to narażone są ściany między innymi w kuchniach. Warto więc, zainwestować w farby, które będą odporne na szorowanie i zmywanie. Wystarczy wtedy mokra szmatka, chwila cierpliwości i ściana znowu będzie prezentować się jak nowa.

Gruntowny remont i przemalowywanie już nie będą potrzebne – wystarczy jedynie odpowiednia farba. Na wyróżnienie zasługują tutaj farby emulsyjne lateksowe z dodatkiem teflonu. Ich specjalna formuła sprawia, że farba po nałożeniu niezwykle się koncentruje, przez co nie przyciąga zanieczyszczeń. Drugą propozycją są farby strukturalne, które również są odporne na ścieranie i zabrudzenia. Rynek aktualnie daje mnóstwo możliwości, warto z nich skorzystać, by móc cieszyć się pięknymi ścianami przez długie lata.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *