montaz klimatyzacji

Dlaczego nie warto montować klimatyzacji samodzielnie?

Rozwój cywilizacyjny przyniósł ludziom wiele korzyści i dobrodziejstw, które sprawiają, że nasze życie jest systematycznie usprawniane i wygodniejsze. Pewne elementy, takie jak dostępność opieki medycznej, wydłużenie średniej długości życia, eliminacja pewnych chorób dzięki szczepieniom – to coś, bez czego współczesny Polak nie potrafi wyobrazić sobie życia. Inne, takie choćby jak klimatyzacja w domu – to wciąż pewien luksus, który jednak skutecznie kusi „przeciętnego obywatela”.

Zakup i montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu to rozwiązanie bardzo wygodne. Wynikające z tego pozytywy doceni zwłaszcza osoba często przebywająca w domu. Nasze budownictwo często nie jest przygotowane na przyjmowanie wysokich upałów, a domy i mieszkania o ekspozycji wschód-zachód potrafią w trakcie letnich dni zamieniać się w prawdziwe sauny.

Stąd też coraz popularniejszym rozwiązaniem jest instalacja klimatyzacji, która jednak nie jest tanim przedsięwzięciem. Przedsiębiorczy rodacy starają się zatem obniżyć koszt inwestycji poprzez samodzielną instalację urządzenia. Czym to grozi?

 

Specjalistyczne narzędzia

Pracownicy autoryzowanych punktów serwisowych posiadają specjalistyczne narzędzia, które są wskazywane przez producentów klimatyzatorów jako konieczne do prawidłowej instalacji systemu. Narzędzia te są niekiedy „szyte na miarę” – np. tylko ten klucz psuje do nakrętki, występującej w konkretnym sprzęcie. Dlatego wszelkie próby samodzielnego montażu mogą nie tylko zakończyć się fiaskiem, ale także doprowadzić do uszkodzenia nowego sprzętu.

Gwarancja serwisowa

W przypadku usługi montażu przez zespół rekomendowany przez producenta naszego sprzętu, usługa ta objęta jest gwarancją serwisową. Oznacza to, że jeśli w okresie trwania gwarancji (np. 2 lata) obluzuje się któraś ze śrub mocujących klimatyzator do ściany, mamy pełne prawo do ponownego wezwania serwisu, który za darmo usunie usterkę.

 

Usterki wynikające z braku umiejętności

Osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z montażem klimatyzatora, z uwagi na brak doświadczenia w tej materii może w łatwy sposób uszkodzić sprzęt jednym ruchem. Precyzyjna praca wymaga skupienia i olbrzymiej wiedzy materiałowej i technicznej, która z uwagę na specyfikę sprzętu – jest bardzo szczególna. Niestety uszkodzony podczas samodzielnego montażu sprzęt nie podlega gwarancji, zatem próba oszczędności może skończyć się podwojeniem wydatku, lub po prostu stratą poniesionych nakładów.

Czasochłonna oszczędność

Ktoś, kto nigdy bądź tylko kilka razy w życiu miał do czynienia z montażem klimatyzacji, może oczywiście ostatecznie skutecznie dokonać instalacji. Niemniej jednak próby wczytania się w instrukcję obsługi, odnalezienia odpowiednich elementów i dostosowania do nich pasujących narzędzi z własnej skrzynki – są po prostu niezwykle czasochłonne. Profesjonalny serwis jest w stanie przeprowadzić całą operację w cztery godziny, podczas gdy osobom montującym samodzielnie może to zająć nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *