Lakierowanie podłogi

Jak dbać o podłogi z drewna egzotycznego

Podłogi egzotyczne cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. Wiele osób chętnie decyduje się na posadzki z drewna o dziwnie brzmiących nazwach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – są one bardzo ładne, a jednocześnie trwałe. Trzeba jednak wiedzieć jak należy je pielęgnować.

Jak można zabezpieczyć parkiet z drewna egzotycznego?

Bambus, kauczukowiec, klon, wenge, kempas, iroko, guatambu czy sapelle to tylko niektóre gatunki drewna, z jakiego może być zrobiona podłoga egzotyczna. Żeby móc cały czas czerpać przyjemność z jej wyjątkowego wyglądu, należy odpowiednio o nią dbać. Co prawda tego typu parkiety są twarde oraz dosyć odporne na zniszczenia, jednak jeśli zostaną zabezpieczone warstwą lakieru, wówczas będą nam służyć jeszcze dłużej. Ponadto lakierowanie sprawia, że posadzka jest lepiej chroniona przed brudem, urazami mechanicznymi i działaniem wody. Nie wymaga też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W sklepach dostępne są różne rodzaje lakierów, które nadają się do podłóg egzotycznych. Podczas wybierania stosownego preparatu powinniśmy kierować się tym, jak często podłoga jest narażana na zużycie i zniszczenia. Są jednak osoby, które nie przepadają za lakierowanymi posadzkami i wybierają olejowanie. W takim przypadku konieczne jest regularne pokrywanie podłogi warstwą oleju z woskiem. Po każdym takim zabiegu wygląda jak nowa. Dzięki temu pozostaje piękna przez wiele lat.

Jak dbać o czystość podłóg egzotycznych?

Na pewno bardzo ważne jest utrzymywanie posadzki w czystości. Odkurzajmy ją regularnie. Kiedy tylko zauważymy na jej powierzchni niewielkie zanieczyszczenia, kurz czy piasek od razu weźmy do ręki miotłę. W przeciwnym razie będziemy je roznosić po całej podłodze, co grozi powstawaniem rys oraz szybszym ścieraniem się powłoki wierzchniej. Egzotyczne podłogi, które zostały pokryte lakierem wystarczy umyć co jakiś czas wodą z dodatkiem preparatu zawierającego woski lub akryl. Tworzą one dodatkową warstwę ochronną na powierzchni posadzki. Z kolei podłogi olejowane należy czyścić za pomocą przeznaczonych do tego środków. Działają one w ten sposób, że z jednej strony rozpuszczają tłuszcz, a z drugiej zostawiają delikatne woskowe pokrycie na drewnie.Podłoga

Jak odnawiać podłogi egzotyczne?

Nawet jeśli bardzo dobrze dbamy o podłogę egzotyczną, to po jakimś czasie jej wygląd nieco się zmienia. Jest to związane z codziennym użytkowaniem posadzki. Bywa również tak, że powstają na niej rysy lub ubytki. Warto zdecydować się wtedy na renowację, którą powinni zająć się fachowcy. Polega ona na zeszlifowaniu drewna, uzupełnienie braków, a w końcu polakierowaniu lub zaolejowaniu podłogi. W rezultacie odzyskuje ona dawną świetność. Kiedy wybieramy posadzkę z drewna egzotycznego, powinniśmy od razu zapoznać się szczegółowo z zasadami jej pielęgnacji. Jeśli będziemy dobrze o nią dbać, może nam dobrze służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *