sztucce

Czym się kierować wybierając sztućce w sklepie?

Sztućce towarzyszą nam każdego dnia, dlatego wybierając je w sklepie powinniśmy kierować się nie tylko względami funkcjonalnymi, ale również jakością ich wykonania i rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Jak sprawdzić czy oferujący sztućce sklep zapewnia najlepsze wyroby?

Srebrne czy stalowe – jak wybierać sztućce w sklepie?

Jeśli zależy nam na najlepszej jakości i precyzji wykonania sztućców, a także ich długowieczności – warto zwrócić szczególną uwagę na akcesoria kuchenne wykonane ze srebra lub platerowane, czyli powlekane cienką warstwą tego szlachetnego materiału. Każdy oferujący sztućce sklep zapewnia akcesoria hefry lub innego czołowego producenta – ręcznie robione i misternie zdobione – z rękojeściami w stylu klasycznym, minimalistycznym czy z motywami roślinnymi. W sklepach znajdziemy sztućce w całości wykonane ze srebra próby 999 lub platerowane – próby 925, posiadające wieczystą gwarancję.

Warto jednak zauważyć, że tego typu galanteria stołowa powinna być używana tylko podczas szczególnych okazji – rodzinnych spotkań, celebrowania świąt Bożego Narodzenia czy złotych godów. Wymaga ona bowiem starannej pielęgnacji, czyszczenia delikatnymi preparatami oraz przechowywania w specjalnych kasetkach. Dlatego na co dzień o wiele lepiej sprawdzą się funkcjonalne i tańsze sztućce stalowe – wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, łatwiejsze w pielęgnacji. Oferujący sztućce sklep na pewno poinformuje nas w jaki sposób zadbać o akcesoria kuchenne – większość noży i widelców wykonanych ze stali nierdzewnej można myć w zmywarce. Na rynku znajdziemy noże wykonane ze stali 18/10, zdobione na wysoki połysk, które znakomicie imitują szlachetne srebrne akcesoria i nadają się zarówno na codzienny obiad, jak i na bardziej uroczyste okazje celebrowane w rodzinnym gronie.

Zadbaj o wzornictwo

Kiedy wybierzemy już materiał, z którego została wykonana galanteria stołowa – warto zadbać o wzornictwo. Oferujący sztućce sklep zapewnia widelce i noże ze srebra lub platerowane w formie oksydowanej lub na wysoki połysk. Oksydowanie jest rodzajem zdobienia, które polega na celowym postarzeniu sztućców, w celu nadania im wyrafinowanego wyglądu oraz zabezpieczenia przed korozją. Akcesoria oksydowane są bardziej matowe i ciemniejsze niż sztućce pozbawione tego zdobienia. Wymagają one również delikatnej pielęgnacji. Sprzedający oksydowane sztućce sklep na pewno poinformuje nas jakich środków należy używać.

Sztućce srebrne i platerowane zachwycają mnogością wzorów i zdobień, jednak akcesoria wykonane ze stali szlachetnej w niczym im nie ustępują – prezentują się równie szlachetnie i elegancko. Oferujący sztućce sklep zapewnia zarówno minimalistyczne dodatki, utrzymane w prostej, wręcz surowej formie, które świetnie nadają się na każdą okazję, a także bogato zdobione, barokowe i finezyjne sztućce, z rzeźbionymi rękojeściami, idealne na święta Bożego Narodzenia czy inne uroczystości.

Jaki zestaw wybrać w sklepie?

Wybierając sztućce w sklepie, musimy także dobrać odpowiedni rodzaj zestawu. Do wyboru mamy m.in. wieloelementowe komplety obiadowe, posiadające nie tylko standardowe łyżki i noże, ale również chochle do zupy, łopatki do tortów czy widelczyki do sałatek. Takie zestawy powinny znaleźć się w każdym domu. Warto także pomyśleć o zainwestowaniu w sztućce do ryb, owoców morza oraz komplety deserowe – np. zgrabne łyżeczki do cukru i widelczyki do ciasta. Wybierając sztućce w sklepie kierujmy się z jednej strony rozsądkiem, inwestując w najwyższą jakość wykonania, a z drugiej strony własnym gustem – kupując wyroby spełniające nasze wymagania estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *