Czym lakierować parkiet?

Parkiet wrócił do łask, a na zdjęciach wnętrz prezentowanych na wnętrzarskich blogach znajdziemy wiele pięknych parkietów. Zapomniane parkiety, które chowamy pod dywanami, będą wyglądały pięknie, ale musimy o nie zadbać. Jeśli parkiet jest zniszczone, konieczne jest lakierowanie. Jak zabrać się do odnawiania i które lakiery będą odpowiednie?

Jak przygotować podłogi do lakierowania?

Odpowiednie przygotowanie podłoża do lakierowania jest bardzo ważne. Rzecz jasna, wszystkie przedmioty z podłogi trzeba usunąć. Zabrzmi to jak banał, ale zanim nałożymy lakier do parkietu, musimy ją dobrze umyć. Jeśli dywan leżał przez kilka lat, nawet jeśli regularnie sprzątaliśmy, w szczelinach zgromadził się kurz. Odkurzmy parkiet i dokładnie umyjmy. Kolejnym etapem jest cyklinowanie, czyli ścieranie warstwy lakieru do parkietu. Znikną wszystkie nierówności, plamy po pracach wykończeniowych i poprzednie warstwy środków impregnujących. Po cyklinowaniu podłogę trzeba dokładnie odpylić. Nawet maleńkie pyłki mogą powodować grudki i nieestetyczne nierówności na lakierowanej podłodze i nawet najlepsze lakiery będą brzydko wyglądać.

Na czym polega lakierowanie podłogi?

Podłoga jest przygotowana na aplikację lakieru do parkietu, gdy jest czysta, sucha i pozbawiona pyłków. Właściwe lakierowanie powinno poprzedzić nałożenie specjalnego podkładu, który ustabilizuje luźne cząstki drewna i sprawi, że lakier lepiej zwiąże się z drewnianą powierzchnią. Lakiery nakładamy po wyschnięciu podkładu. Robimy to równo, wzdłuż słojów drewna, pamiętając, by stosować taką samą jego ilość na każdej części powierzchni. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, powierzchnię matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylamy powierzchnię.

Rodzaje lakierów do podłóg

W marketach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów lakierów, a wybierając właściwy, musimy określić, jak mocno będą eksploatowane podłogi. Najtańsze są lakiery akrylowe z dodatkiem lakieru poliuretanowego, które należą do grupy lakierów wodorozcieńczalnych. Są one mało odporne na ścieranie, więc nie powinno się ich stosować do pomieszczeń, po których chodzi dużo osób, na przykład biura. Doskonale jednak sprawdzą się w mieszkaniach, gdzie raczej nie chodzimy w butach. Pokryte nimi powierzchnie szybką się niszczą, a kurz, piasek i kamyczki mogą rysować powierzchnię i niszczyć podłogę. Większą wytrzymałość niż lakiery akrylowe mają lakiery alkaidowo-uretanowe, które również można stosować w pomieszczeniach domowych. Najbardziej odporne na ścieranie są lakiery poliuretanowe, które są droższe, ale świetnie zabezpieczają podłogi przed zniszczeniem. Można je stosować w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, a ich dodatkową zaletą jest duża odporność na wodę, więc mogą pokrywać drewniane podłogi w przedpokoju.

Odpowiednio odnowiony parkiet będzie wyglądał pięknie. Lakierowanie zlećmy fachowcom, by długo cieszyć się atrakcyjnym widokiem naturalnego drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *