Czy każde sztućce można myć w zmywarce?

 

Od jakiegoś czasu zmywarka, która kiedyś była elementem wyposażenia kuchni tylko u niektórych, stała się powszechna i niezbędna. Pozwala zaoszczędzić czas, który możemy spożytkować na inne czynności. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie użytkowane przez nas naczynia można tak po prostu włożyć do zmywarki. Dotyczy to także sztućców. Wykonane z różnego rodzaju materiałów, nie zawsze nadają się do mechanicznego mycia.

Jak zachowują się sztućce w zmywarce?

Sztućce aluminiowe mogą po umyciu w zmywarce zmienić kolor, przez co będą wyglądały nieestetycznie. Niewskazane jest zmywanie tam naczyń z materiałów termoplastycznych, czyli takich, które zawierają drewniane elementy, a przecież zdarzają się częściowo wykonane z drewna. Sztućce ze srebra również niespecjalnie nadają się do zmywarki. Zwłaszcza gdy równocześnie ze srebrną zastawą, umieścimy w zmywarce zastawę wykonaną ze stali oksydowanej. Może dojść między nimi do reakcji chemicznej, w wyniku której zmywane przedmioty pokryją się ciemnym, nieestetycznym nalotem. Mocne detergenty używane do mycia naczyń w zmywarkach mogą uszkadzać warstwę teflonową, pokrywającą sztućce używane podczas smażenia potraw na teflonowej patelni. Sztućce platerowane, czyli takie, które pokryte są warstwą metalu szlachetnego np. srebrem, również nie nadają się do zmywarki, ponieważ wpływa to na estetykę ich wyglądu. Do tego jeszcze należy wziąć pod uwagę, że sztućce takie zwykle są zdobione, grawerowane, więc wskazane jest jedynie ich ręczne zmywanie. Podobnie rzecz się ma ze sztućcami posrebrzanymi lub takimi, które zawierają srebrne zdobienia. Warstwa złota pokrywająca sztućce nie jest przeciwwskazaniem do mycia w zmywarce, o czym warto pamiętać.

Jakie sztućce można zmywać w zmywarce?

sztućce

Skoro wiadomo już jakich sztućców nie należy myć w zmywarce, warto wiedzieć też, jakie można tam zmywać. Na pewno nadają się do tego najpopularniejsze w kuchniach większości z nas sztućce ze stali szlachetnej, powstałe ze stopów żelaza, chromu i węgla z dodatkiem niklu. Są to, zaraz po srebrnych, najbardziej wytrzymałe i trwałe sztućce. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można myć je w zmywarce, choć używanie silnych detergentów z czasem może sprawić, iż będą one traciły swój połysk.

Poza tym istnieje ogromna liczba sztućców wykonywanych ze specjalnych tworzyw – właśnie z myślą o naszej wygodzie – wytrzymałych i odpornych, świetnie nadających się do mycia w zmywarce. Niezwykle trwałe i mocne są sztućce tytanowe. Odporne na zarysowania i uszkodzenia nadają się na każdą turystyczną wyprawę. Sprawdzają się w każdych warunkach. Takie sztućce ze względu na ich wytrzymałość też można myć w zmywarce.

Jak zatem widać, widelec widelcowi nierówny i przed zakupem warto upewnić się, czy wybrane przez nas sztućce można myć w zmywarce, by wydatek na nową zastawę nie spłynął wraz z detergentami w rurę odpływową zmywarki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *