Biel dobra na wszystko

Biel dobra na wszystko

Biel i czerń są ponadczasowe. Nigdy nie znikają całkowicie z wybiegów, wnętrz, przedmiotów codziennego użytku. Bywają sezony, w których dyktatorzy mody szczególnie faworyzują te zestawienia lub skupiają uwagę na jednym z tych kolorów.

Zmiany, zmiany, zmiany

Chyba nie ma nikogo, kto od czasu do czasu nie ma potrzeby diametralnej zmiany swego otoczenia. Dotąd wielokolorowe wnętrza ma się ochotę uspokoić monochromatycznym zestawem barw albo mdłe i bezbarwne chce się ożywić nasyconymi barwami czy grą kolorów na tapetach. Taka szybka zmiana aranżacji poprawia samopoczucie i jest okazją do uporządkowania swojej przestrzeni.

Od dłuższego  już czasu króluje we wnętrzach moda na styl skandynawski. Proste linie mebli, ozdób i dekoracji, kolory ziemi zestawiane z intensywnym niebieskim, czerwonym i bielą. Białe farby do ścian, podłóg, sufitów są często wybierane, bo rozświetlają i powiększają wnętrza, dają poczucie czystości i ładu. Jednak jeśli uważasz, że wejdziesz do sklepu i szybko kupisz farbę, bo biel to najłatwiejszy wybór, to się mylisz. Biel ma wiele odcieni i kto wie czy decyzja o odpowiednim odcieniu białej farby nie jest najtrudniejsza.

Biel dobra na wszystko

Bielszy odcień bieli

Śnieżna, czysta biel jest świetnym tłem dla interesujących mebli czy zdobień, ale daje wrażenie zimna. Inaczej jest z kolorem śmietankowym, który optycznie łagodzi ostre krawędzie sprzętów i czyni wnętrze przytulniejszym. Dobrym zabiegiem jest dodanie do puszki z białą farbą niewielkiej ilości farby w innym kolorze, na przykład zielonej. Powstanie biel z poświatą zieleni. Jeśli pomieszczenie pomalujesz farbą białą, ale jedną ze ścian zieloną, to na pewno powstanie harmonijne zestawienie.

Świetnie wyglądają bielone podłogi, na których pozostawiony jest naturalny rysunek drewna. Oczywiście podłogi maluje się farbami do drewna.

Trzeba pamiętać, że różne odcienie bieli położone na sąsiadujące ściany, nie będą dobrze wyglądały, bo wbrew pozorom kolory mogą się „gryźć” i jedna z tych ścian będzie robiła wrażenie brudnej. Podobnie nieciekawy efekt powstanie, gdy sufit zostanie pomalowany zimnym odcieniem białej farby, a ściany w odcieniu cieplejszym. Te ostatnie będą wyglądały mało estetycznie, jakby nie były odświeżane od lat.

Przy wykańczaniu wnętrza w białym kolorze jako dominującym, nie wolno zapominać, że biel samoczynnie będzie zmieniała swój odcień, w zależności od pory dnia. Białe farby mają to do siebie, że wyglądają inaczej w ponury dzień, a inaczej, gdy z okien pada intensywne światło słoneczne. Jakby tego było mało ten sam pokój wieczorem, przy sztucznym świetle znów przybierze inny odcień.

Zanim zabierzesz się za malowanie, przynieś ze sklepu próbniki z kolorami farb. Poprzymierzaj je do mebli, podłóg, dywanów o różnych porach dnia. Sprawdź czy wybrane kolor dobrze z sobą współgrają, bo będziesz rozczarowany efektem swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *